Koronavirüse karşı yüzde 90 etkili aşının arkasında 2 Türk bilim insanı var

ABD merkezli Pfizer ile birlikte geliştirdikleri koronavirüs aşısında yüzde 90 başarıya ulaştıklarını açıklayan Almanya merkezli BioNTech şirketi, aileleri Türkiye’den Almanya’ya göçmüş Özlem Türeci ve Uğur Şahin tarafından 2008’de kuruldu.

Koronavirüse karşı yüzde 90 etkili aşının arkasında 2 Türk bilim insanı var
10 Kasım 2020 - 08:49

Dün Pfizer ve BioNTech firmaları tarafından duyurulan haber tüm dünyada büyük bir mutlulukla karşılandı. Yapılan açıklamada insanlar üzerinde denenen koronavirüs aşısının yüzde 90 etkili olduğu aktarılırken, uluslararası kamuoyu iki şirketin başarısını konuştu. Başarıya ulaşan BioNTech şirketinin kurucusu olan Özlem Türeci ve Uğur Şahin de başarıyla bahsedilen isimler arasında yer aldı.

ABD'DEN İZİN BEKLENİYOR

Pfizer ve BioNTech, aşıyla ilgili şu ana kadar ciddi bir güvenlik endişesi bulunmadığını ve ay sonuna doğru ABD'den acil durum için kullanma izni almayı beklediklerini söyledi.

ÜÇ HAFTADA İKİ DOZ HALİNDE UYGULANACAK

Aşı, üç hafta arayla iki doz halinde uygulanacak. Pfizer, yıl sonuna kadar 50 milyon doz aşıyı piyasaya sürebilmeyi planlıyor.

"ETKİLİ ŞEKİLDE ENGELLEDİĞİNİ GÖSTEREN SONUÇLAR VAR"

Aşıyla ilgili olarak açıklamada bulunan Şahin, "Küresel üçüncü fazın ilk analizinde Kovid-19 aşısının etkili bir şekilde virüsü engellediğini gösteren sonuçlar var. Bu inovasyon, bilim ve küresel iş birliği çalışması için bir zaferdir. Bu yolculuğa 10 ay önce başladığımızda ulaşmak istediğimiz noktadayız. Özellikle tam da salgının ikinci dalgasının ortasındayken ve birçoğumuz karantinadayken bu başarı çok büyük bir öneme sahip ve normale dönmek için bir fırsat" dedi.

UĞUR ŞAHİN KİMDİR?

BioNTech'in CEO'su olan Prof. Uğur Şahin, aynı zamanda Mainz Üniversitesi Tıp Merkezi'nde çalışıyor. 55 yaşındaki Şahin, daha önce de eşiyle birlikte kurucusu olduğu Ganymed adlı ilaç şirketinin Bilimsel Tavsiye Kurulu Başkanı olarak görev yapıyordu.

İmmünolog ve onkolog olan Şahin, İskenderun'da doğduktan sonra dört yaşında ailesiyle birlikte Almanya'ya göçmüştü. Babası Köln'deki Ford fabrikasında çalışan Şahin'in hayali doktor olmaktı. Bir fabrika işçisinin çocuğu için ulaşması zor bu hayali gerçek kılan Şahin, bugün eşiyle birlikte Almanya'nın en zengin 100 kişisi arasında.

İngiliz Telegraph gazetesine göre çift, ilk şirketleri Ganymed'i 1,4 milyar euroya satmıştı. BioNTech'in piyasa değer ise 20 milyar euroyu aştı.

UĞUR ŞAHİN