Koronavirüs domatesin kilosunu 1 liraya kadar düşürdü

Koronavirüs domates üreticilerini de vurdu. Salgın nedeniyle yurt dışına gidemeyen domatesin yurt içinde de tüketimi azalınca 4 lira olan fiyat 1 liraya kadar düştü.

Koronavirüs domatesin kilosunu 1 liraya kadar düşürdü
25 Mart 2020 - 11:38

Geçtiğimiz aylarda halde kilosu 4 lirayı gören domates koronavirüs salgınından etkilendi. Domates üretim merkezlerinden Mersin'in Erdemli ilçesinde domatesin hal fiyatı 1 liraya kadar düştü. Sektörün beklentisi virüsün biran önce ülkeden ve dünyadan defedilmesi.

"ERDEMLİLİ ÇİFTÇİLERİ DE ETKİLEDİ"

Erdemli Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin, koronavirüsten dolayı ihracatın durması, iç piyasadaki tüketimin azalması dolayısıyla domates fiyatının düştüğünü söyledi. Her şeyden önce beklentinin koronavirüsü ülkeden ve dünyadan defetmek olduğunu ifade eden Şahin, "Dünyayı kasıp kavuran koronavirüsten Erdemlili çiftçilerde etkilenmiştir. İlçemizde domates hasadımız yeni başladı. Hasat başladı ancak, koronavirüsten dolayı domatesimiz yurt dışına gidemiyor, iç piyasada da tüketim düştü. Dolayısıyla fiyatı 1 TL'ye kadar düşmüştür. İnşallah bu belayı ülkemizden ve dünyadan def ederiz" dedi.