Kılıçdaroğlu'ndan başkanlık sistemi açıklaması

CHP lideri Kılıçdaroğlu "ABD tipi başkanlık sistemini tartışabiliriz" sözlerine yönelik açıklama yaptı.

Kılıçdaroğlu'ndan başkanlık sistemi açıklaması

CHP lideri Kılıçdaroğlu "ABD tipi başkanlık sistemini tartışabiliriz" sözlerine yönelik açıklama yaptı.

Kılıçdaroğlu'ndan başkanlık sistemi açıklaması
13 Temmuz 2019 - 17:57

Gazete Demokrat/ Çankaya Belediyesi tarafından yapılan Adalet Parkı'nın açılışına katılan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ABD tipi başkanlığı tartışabiliriz sözlerine yönelik açıklama yaptı. Demokratik parlamenter sistemin Türkiye koşullarına uygun olduğunu her ortamda dile getirdiklerini söyleyen Kılıçdaroğlu, Parlamenter sisteme yönelik aksaklıklar ve toplumda genel bir kabul olduğunu, başkanlık sisteminin de tartışılabileceğini söyledi.

"Başkanlık sistemi de tartışılabilir"
Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle ilgili tartışmalara dair konuşan Kemal Kılıçdaroğlu, bugün tek adam rejiminin doğru olmadığını tartıştıklarını, başkanlık sistemini de tartışabileceklerini söyledi. Amerika'da başkanlık sistemi olduğunu hatırlatan CHP lideri, ABD'de başkanın yetkilerinin o kadar güçlü olmadığını söyleyerek; "Gazi Mustafa Kemal ve arkadaşlarının kurduğu Cumhuriyeti demokrasi ile taçlandırmalıyız." dedi.

Kılıçdaroğlu'ndan S-400 yorumu
S-400'lerin teslimatının başlamasının ardından gündeme gelen ABD'nin Türkiye'ye müdahalesine dair de açıklama yapan CHP lideri ABD'nin hangi coğrafyada yer aldığına bakması gerektiğini söyleyerek; "Türkiye'nin bulunduğu coğrafya stratejik bir bölge. Türkiye kendi güvenliğini yurt içinde veya yurt dışında sağlamak zorundadır ve bunun için gerekli önlemleri almak zorundadır" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin Patriot için taleplerinin karşılanmadığını da hatırlatan Kılıçdaroğlu; "Elbette Türkiye kendi güvenliğini sağlamak için başka arayışlara girecektir. Türkiye kendi bildiği yoldan devam edecektir. Türkiye'nin kendi güvenliğini sağlaması hakkıdır" dedi.

Erden Erem ve Selahattin Demirtaş'ı sordu
CHP Genel Başkanı, tüm vatandaşlar için adalet istediklerini dile getirerek hapishanelerde yatan onbinlerce kişi olduğunu bu kişiler içerisinde haksızca yatanlar olduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu; "Eren Erdem hangi gerekçeyle içeride? Selahattin Demirtaş hangi gerekçeyle cezaevinde yatıyor?" ifadelerini kullandı.