Kereviz kökü tiroidi dengeler

Tiroidin bir dönem az, bir dönem çok çalışmasıyla ortaya çıkan haşimato hastalığının ilacı 'kereviz kürü'dür. Turp suyuyla karıştırılarak hazırlanan kür, kısa sürede şikayetlerin azalmasını sağlar.

Kereviz kökü tiroidi dengeler

Tiroidin bir dönem az, bir dönem çok çalışmasıyla ortaya çıkan haşimato hastalığının ilacı 'kereviz kürü'dür. Turp suyuyla karıştırılarak hazırlanan kür, kısa sürede şikayetlerin azalmasını sağlar.

Kereviz kökü tiroidi dengeler
12 Nisan 2019 - 13:47

Gırtlağımızın ön kısmında bulunan ve bir kelebeği andıran tiroit bezi, hayati önem taşıyan hormonlar salgılar. Hücreler arası iletişimden, organların kusursuz bir şekilde çalışmasına kadar vücuttaki tüm metabolik faaliyetler, tıpkı bir orkestra şefi gibi tiroit bezi tarafından yönetilir. Haşimato, genellikle tiroid bezinin az çalışmasına (hipotiroidi) bağlı olsa da, kimi zaman da tiroidin aşırı çalışmasına (hipertiroidi) neden olabilir.

CEVİZ VE MANTAR YİYİN

Birbirinin zıttı olan bu iki tablo, bir döngü şeklinde yer değiştirerek tiroidin bir dönem az, bir dönem çok çalışması şeklinde ortaya çıkabilir. Tüm modern zaman hastalıkları gibi haşimatonun perde arkasında da beslenmenin bozulması, gıda alerjileri, kimyasal toksinler, ağır metal zehirlenmesi gibi faktörler olduğu düşünülüyor. Uzmanlar, haşimato ve etkilerini azaltan besinleri ise şöyle sıralıyor: Selenyum minerali tiroit hormonu için önemlidir. Selenyum seviyesinin düşmemesi için ceviz, hindi ve dana eti, mercimek, mantar, susam, dana karaciğeri ve ay çekirdeği yenmelidir.

İYOTLU TUZ TÜKETİLMELİDİR

Tiroit fonksiyonlarının düzenlenmesi için haftada en az 2 kez balık, diğer günlerde derisiz tavuk, hindi, yağsız kırmızı et tüketin. Kuru baklagiller, bitkisel protein kaynağıdır. Hipotiroidi olanlar iyotlu tuz tercih etmelidir. Sarımsak, su teresi, yumurta sarısı, maydanoz, kayısı, mantar troide iyi gelir. Tiroitte en fazla görülen problem ödemdir. Günde 2- 2.5 litre su içilmelidir. Bitkisel tedavi uzmanları haşimatonun tedavisi için 'kereviz kürü'nü öneriyor. Her gün taze olarak hazırlayacağınız kereviz kürünü, akşam yemeğinden 2 saat sonra tükettiğinizde şikayetlerinizin kısa süre içerisinde ortadan kalktığını göreceksiniz. 

MALZEMELER:

- Bir yumruk büyüklüğünde kereviz

- Bir yumruk büyüklüğünde turp

-Bir çay kaşığı frenk kimyonu

-Bir tutam kaya tuzu 

- İki limonun suyu. 

Yapılışı: Kerevizi rendeleyin. İki limonun suyunu sıkıp rendelediğiniz kerevizin üzerine ekleyin ve buzdolabında dinlenmeye bırakın. Yumruk büyüklüğünde bir turp rendeleyin. Üstüne kaya tuzunu ekleyin ve yine dinlenmeye bırakın. Bir saat sonra kereviz de, turp da sularını salmış olacak. Buzdolabından çıkarın. Bu kürde sadece sebzelerin suyunu kullanın. Sebzeleri iyice sıkarak çıkardığınız suyu derin bir kapta toplayın. Suyun içine bir çay kaşığı frenk kimyonu ekleyin. Tane kimon alın, kullanmadan önce kendiniz dövün. Her gün taze olarak hazırladığınız  bu suyu akşamları tüketin. 

ÖNCE KİLO VERDİRİR 

Hastalık başında tiroit bezi çok çalışır ve hastada terleme, zayıflama, çarpıntı şikayetleri görülür. Bu sırada kalıcı hipertiroidi tedavisi verilirse, yani bezin çalışması ilaçlarla yavaşlatılırsa, ileride bez çok daha az çalışıp hastalık şiddetlenir. Çünkü hastalığın ikinci evresinde, her halükarda hipotroidi meydana gelmektedir. Hastalığın tedavisi, tiroit hormonunu dışarıdan vermektir. Bu hormonun dozu kişiye göre değişiklik gösterir. 

OBEZLER TEHDİT ALTINDA

Haşimato, obezite hastalarında da sık görülüyor. Tiroit bezinin az çalışmasına yol açan bu hastalık, kişinin metabolizmasını yavaşlatıp, kilo almasına ve psikolojik problemlerin ortaya çıkmasına yol açıyor. Depresyon, sıcak ve soğukta rahatsızlık hissi, el-ayaklarda uyuşma, devamlı halsizlik, panik ataklar, kalp hızında yavaşlama ve çarpıntı, unutkanlık, görme problemleri, saç dökülmesi gibi şikayetler ortaya çıkabiliyor. 

BİTKİ ÇAYI FAYDALI

Papatya, rezene, biberiye, çörekotu, karahindiba, adaçayı, alıç, hastalık sonucu ortaya çıkan ödemi atmak için kullanabileceğiniz gıda ve çaylardır. 

BELİRTİLERE DİKKAT EDİN

Haşimatoda tiroidin az çalışmasına ya da çok çalışmasına bağlı semptomlar görülebilir. Aşağıdakiler tanıdık geliyorsa doktorunuzdan haşimato olasılığını araştırmasını isteyin. 

- Sürekli uyku hali ya da uykusuzluk  

- Halsizlik, bitkinlik ve enerji eksikliği 

- Kilo almaya ya da kilo vermeye eğilim 

- Sürekli mutsuz ve depresyonda hissetmek ya da panik atak, kaygı gibi duygu durum bozuklukları

- Kabızlık veya ishal gibi bağırsak fonksiyonlarındaki sorunlar 

- Kalpte ritim bozukluğu 

- Saç dökülmesi, kırılgan saç telleri ya da cilt kuruluğu gibi problemler 

- Çok üşümek ya da aksine sıcağa tahammülsüzlük.

YORUMLAR