Katarakt Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Katarakt Ameliyatı Kaç Saat Sürer?
27 Mart 2020 - 11:27

Katarakt Ameliyatı Kaç Saat Sürer?
Katarakt gözbebeğinin arka kısmında yer alan görme duyusunu gerçekleştiren göz merceğinin saydamlığını kaybetmesi sonucu meydana gelen göz hastalığıdır. Görmenin bulanıklaşması ve zamanla tamamen kapanması durumudur. Genellikle operasyon ile tedavi edilen bir hastalıktır. İlgili katarakt miktarının zamanla artması sonucunda operasyon kararı alınır. Katarakt Ameliyatı Kaç Saat Sürer? Günümüz teknolojisinde artık katarakt ameliyatları kısa süreli ve basit operasyonlar arasındadır. 6 dakika ile 15 dakika arasında süren bu operasyon ile katarakt tamamen ortadan kalkmaktadır.
Duyu organlarımız arasından yaş ilerlemesinden kaynaklanan sorunların en fazla görüldüğü organımız gözdür. Bundan dolayı da yaşa bağlı olarak görme duyusunda sıkıntılar ortaya çıkar. Katarakt yaş ilerlemesi ile ortaya çıkan bu rahatsızlıklardan biridir. Pupil adı verilen ve ışığın retina üzerine gelmesini sağlayan göz bebeği küçülmeye başlar. Ardından ise ışığa karşı adaptasyon zorluğu başlar.
Göz bu durumda esnekliğini kaybeder ve ilk olarak yakını görememe durumu söz konusu olur. Görme sorunu yaşın ilerlemesi ile birlikte artar. Bu artış nedeni ile de göz kuruluğu meydana gelir. Göz kuruluğu sonrasında gözyaşı hacmi ve fonksiyonunda azalma yaşanır. Görme duyusunun azalması ile birlikte lens etrafında lif tabakaları oluşur.
Katarakt Ameliyatları Fiyatları
Dünya genelinde katarakt en sık körlüğe neden olan hastalıktır. Bu nedenle de zamanında uzman hekim tarafından tedavi edilmesi gereklidir. Kesin tedavisi ise gözün büyük bölümünün kapanması ardından operasyondur. Birçok özel hastanede ya da göz hastanelerinde katarakt ameliyatları yapılmaktadır. İlk yöntemler çıktığında her ne kadar bu ameliyatlar çok yüksek fiyatlara yapılmış olsa da günümüzde çok daha uygun rakamlar ile ameliyat yapılmaktadır.
Dünyanın birçok yerinde uygulanan lazer ameliyatları ile kısa sürede operasyon gerçekleştirilir. Ülkemizde katarakt ameliyatları son derece kısa sürede ve düşük tutarlarda yapılmaktadır.
Katarakt Ameliyatı Sonrası
Katarakt ameliyatı süre olarak kısadır. Aynı zamanda operasyon sonrası da hastanın iyileşme süresi de kısadır. Ameliyat sonrası hastanın belirli kurallara dikkat etmesi gereklidir. Bu kurallar ise;

  • Hasta ilk bir hafta hafif besinler ile beslenmelidir.
  • Ameliyat günü ve bir sonraki gün mutlaka araç kullanılmamalıdır.
  • Ameliyat sonrası ilk 2 gün duş alınmamalıdır.
  • Ameliyat sonrası duş almak gerekirse bile göze su teması olmamalıdır.
  • Ameliyat günü hastalarda bulanık görme durumu söz konusu olabilir
  • En fazla bulanık görme durumu 48 saat sürecektir.
  • Ameliyat sonrası 2 hafta damla kullanılmalıdır.
Katarakt Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci
Katarakt Ameliyatı En fazla 15 dakika süren sonrasında hastalar doktorun verdiği uyarıları dikkate alırlar ise kısa sürede iyileşme gösterirler. Önemli olan ilgili gözde su değmemesi, gözün yorulmaması ve hastanın en az 48 saat dinlenmesidir. Bundan sonra ise doktor tarafından verilen göz damlasının düzenli olarak kullanılması gereklidir.
Katarakt Ameliyatı Kaç Saat Sürer? Bu operasyon kısa süreli ve basit operasyonlardır. Ameliyat sonrası ise iyileşme süresi tam olarak 1 haftadır. Birçok hasta uyarılara göre geçirir ise daha kısa sürede iyileşmektedir. Alanında tecrübeli bir doktor tarafından yapılan
https://www.halilhuseyincagatay.com/katarakt-ameliyati-fiyatlari/  hakkında detaylı bilgiye sayfamızdan ulaşabilirsiniz.