Karadeniz Teknik Üniversitesi Profesörü, baston olarak da kullanılabilen elektroşoklu cop tasarladı

Güvenlik güçleri için elektroşoklu cop tasarlayan Karadeniz Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fazıl Kırkbir, bir ilke imza atarak copun aynı zamanda baston olarak da kullanılmasını sağladı. Söz konusu cihaz ile yaşlılar ve ormanlık araziye çıkan kişiler kendisini rahatlıkla savunabilecek.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Profesörü, baston olarak da kullanılabilen elektroşoklu cop tasarladı
12 Eylül 2020 - 12:11

Geçmişte özel bir firma tarafından üretilen elektroşok tabancası, silahlı insansız deniz aracı, gibi projelerde yer alan Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fazıl Kırkbir, güvenlik güçleri için elektroşoklu cop tasarladı. 30 bin voltluk elektroşok üreten cop, standart bir cop kadar dayanıklı. Yaşlıların ve ormanlık arazide yaşayanların kendisini savunması için bu copu baston şeklinde de tasarladığını ifade eden Kırkbir, copun silaha bir alternatif olduğunu da anlattı.

"POLİSLER HER OLAYA SİLAH İLE MÜDAHALE EDEMİYOR"

15 yıldır yeni ürün geliştirme ve üzerine çalışmalar ile patent faydalı model başvuruları olduğunu söyleyen Prof. Dr. Fazıl Kırkbir, "Afyonkarahisar'da akli dengesi yerinde olmayan bir vatandaşımız, kürek ile polise saldırmıştı. Polis ise üzerinde silahtan başka bir şey olmadığı için müdahale edemedi. Bunun üzerine bir milletvekilimiz, 50 ülkede şok silahlarının kullanıldığını belirterek, Türkiye'de de kullanılması gerektiği yönünde TBMM'ye önerge verdi. Silahın öldürme veya ağır yaralamaya sebep olma etkisi çok yüksek olduğundan polisler her olaya silah ile müdahale edemiyor. Ben de bunu Türkiye'de polis copuna uygulamanın daha kullanışlı olabileceğini düşündüm" diye konuştu.