Kahvaltıda Turunçgil Tüketiminin Önemi

Portakal, mandalina, havuç, greyfurt gibi turunçgiller içeriğinde bulunan yüksek C vitamini sayesinde, özellikle kış aylarında doğal bağışıklık güçlendirici olarak görev almaktadırlar.

Kahvaltıda Turunçgil Tüketiminin Önemi
15 Eylül 2020 - 13:03

Turunçgiller yalnızca renkli görüntüleri ile değil, içerdikleri vitaminler bakımından da düzenli olarak tüketilmesi gereken besin gruplarındandır. Portakal, mandalina, havuç, greyfurt gibi turunçgiller içeriğinde bulunan yüksek C vitamini sayesinde, özellikle kış aylarında doğal bağışıklık güçlendirici olarak görev almaktadırlar. Vitamin deposu turunçgilleri kahvaltıda tüketmenin insan vücuduna pek çok faydası bulunmaktadır. İşte bunlardan bazıları:

Cilt Sağlığına Faydalı

Turunçgiller içerdikleri C vitamini ile cilt elastikiyetini destekler niteliktedir. Pek çok kozmetik ürününde de kullanılan turunçgilleri evde kendi hazırlayacağınız yüz maskelerine de dahil edebilirsiniz. Kan dolaşımına da faydası olan turunçgilleri kahvaltıda tüketerek sağlıklı bir cilt için ilk adımı atabilir, cildiniz için doğal yollardan vitamin takviyesi gerçekleştirebilirsiniz. Aradığınız vitamin takviyelerini Orzax’ta bulabilir, sağlıklı gıda takviyesi ürünlerini güvenle inceleyebilirsiniz.

Stres Azaltıcı

Turunçgillerin stres azaltıcı etkileri bulunmaktadır. Özellikle portakal, kronik yorgunluk gibi rahatsızlıkların ortaya çıkma olasılığını azaltır ve sinirlere iyi gelir. Kalsiyum, magnezyum ve demir açısından zengin portakalı kahvaltılarda meyve veya meyve suyu olarak tüketerek, güne daha zinde ve daha az stresli bir şekilde başlayabilirsiniz.

Uykusuzluk İçin Birebir

Turunçgiller meyve veya sebze olarak tüketildiklerinde değil de çay olarak tüketildiklerinde gerçek bir problem çözücü haline geliyor. Özellikle portakal çayının her gece yatmadan önce tüketilmesinin uykusuzluk problemine iyi geldiği uzmanlar tarafından söylenmektedir. Portakal yaprağını evde kaynatarak siz de kendi portakal çayınızı hazırlayabilirsiniz.

Toksin Arındırıcı

Portakal, mandalina, limon gibi turunçgiller kadar tüketilmeyen greyfurtun da insan vücuduna pek çok faydası bulunmaktadır. Vücuttaki toksinlerin atılmasında büyük öneme sahip olan greyfurt; kansızlığı önlemede, kolesterolü düşürmede ve şeker seviyesini dengelemede de etkilidir.
 
Turunçgilleri kahvaltınıza dahil ederek sağlığınızı destekleyebilir, güne yüksek enerji ile başlayabilirsiniz. İşte sabah kahvaltıda turunçgil tüketiminin en güzel hali olan turunçgil suyu tarifi:

Turunçgil Suyu:

  • 1 portakal
  • Yarım limon
  • Yarım havuç
  • Yarım elma 
Tüm malzemeleri doğrayın ve blenderda birkaç saniye karıştırın. Yaz aylarında tüketiyorsanız içine buz ekleyebilirsiniz. Dilerseniz turunçgil suyunuzu bal veya pekmez ile tatlandırabilirsiniz. Afiyet olsun.