Julian Assange tutuklandı

Wikileaks’in yedi yıldır Britanya’nın başkenti Londra’daki Ekvador büyükelçiliğinde kalan kurucusu Julian Assange tutuklandı.

Julian Assange tutuklandı
11 Nisan 2019 - 15:35

Büyükelçilik binasında içinde İngiliz polisi tarafından tutuklanıp karakola götürülen Asssange’ın tutuklamasına gerekçe olarak olarak mahkemeye gitmemesi gösterildi.

Ekvador Devlet Başkanı Lenin Moreno, Assange’ın sığınmacı statüsünü uluslararası sözleşmeleri ihlal ettiği ve günlük protokollere aykırı davrandığı için kaldırdığını açıkladı.

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’nın, gizli belgeleri sızdırdıktan sonra Rusya’da sürgün hayatı yaşamak zorunda kalan eski çalışanı Edward Snowden tutuklamaya ilişkin Twitter’da şu mesajı paylaştı: “Julian Assange’ın tutuklanmasını haber yapan gazeteciler için önemli bilgi: Birleşmiş Milletler onun tutuklanmasını bir insan hakkı ihlali ve keyfe keder bir karar olarak nitelendiriyor. Şimdiye kadar defalarca serbest kalmasını talep ettiler.”

Assange, başta ABD olmak üzere çok sayıda hükümet ve şirketin gizli yazışmasını internet üzerinden kamuoyunun erişimine açmıştı.

Son olarak WikiLeaks Genel Yayın Yönetmeni Kristinn Hrafnsson bugün düzenlediği basın toplantısında Assange’ın büyükelçilik binasında çekilmiş fotoğrafları, görüntü kayıtları, duruşması için hazırladığı savunmanın da arasında bulunduğu şahsi hukuki belgeleri ve sağlık raporunun sızdırıldığını söylemişti.

Geçen hafta WikiLeaks Twitter hesabından Ekvador hükümetinden üst düzey bir yetkilinin, Assange’ın büyükelçilikten ‘günler hatta saatler içinde çıkarılıp gözaltına alınması için Britanya ile gizli bir anlaşma yapıldığını’ iddia ettiğini duyurmuştu.

Bu hamlenin, WikiLeaks’in Ekvador Devlet Başkanı Lenin Moreno hakkında ortaya attığı yolsuzluk iddiasının üstünü örtme girişimi olduğu öne sürülmüştü.