İtalyan basını: Türkiye'den yola çıkan tanker kaçırıldı

İtalya basınında yer alan haberlere göre, Türkiye’den yola çıkan tanker, Libya açıklarında kurtardığı göçmenler tarafından kaçırıldı. Gemide Türk kaptan ile, 4’ü Hint biri Libyalı 6 mürettabat olduğu öğrenildi. İtalyan yetkililer, tankerin geminin Malta ya da Lampedusa adasına doğru rotasını değiştirdiğini bildirdi.

İtalyan basını: Türkiye'den yola çıkan tanker kaçırıldı
28 Mart 2019 - 02:20

Türk bandıralı yakıt tankeri Libya açıklarında kurtardığı sığınmacılar tarafından kaçırıldı. İtalyan yetkililer El Hiblu 1 adlı geminin Malta ya da Lampedusa adasına doğru rotasını değiştirdiğini duyurdu. Resmi verilere göre gemi Küçükyalı’dan Trablus’a gidiyordu.

Yaşananların “bir kurtarma operasyonu değil, artık bir korsanlık faaliyeti” olduğunu söyleyen Salvini, geminin kurtarılması için Libya Sahil Güvenliğine harekete geçmesi çağrısında bulundu.

İtalyan haber ajansı ANSA, gemide yüzden fazla göçmenin bulunduğu bildirdi.

İTALYA’YA KESİNLİKLE GİREMEYECEKLER

İtalya İçişleri Bakanı Matteo Salvini, Türkiye’den hareket eden Palau bayraklı tankerin Libya’da kaçırılmasıyla ilgili olarak, geminin İtalya’ya gelmesine izin vermeyeceklerini açıkladı.

Salvini, sosyal medyadan yaptığı açıklamada, “İtalya’ya kesinlikle girmeyecekler. Artık ilk yardım kurumu değiliz. İtalya’yı teleskopla göreceklerini biliyorlar.” dedi.

Olayın açık denizlerdeki ilk korsan eylem olduğunu belirten Salvini, “Göçmenler, Libya kıyılarından 6 mil açıkta bulunan ticari gemiyi kaçırdılar.” ifadesini kullandı.

“Mediterranea Saving Humans” adlı İtalyan sivil toplum kuruluşundan yapılan açıklamada ise tankerdeki söz konusu düzensiz göçmenlerin bir Avrupa ülkesi kıyılarına çıkarılmaları çağrısında bulundu.

Açıklamada, olayın yakından takip edildiği ve “El Hiblu 1” adlı tankerde 108 düzensiz göçmenin bulunduğu belirtildi.

Cenevre Sözleşmesinin 33. maddesinin çok açık olduğunu vurgulayan İtalyan sivil toplum kuruluşu, bu sözleşmenin altına imza atan devletlerin “mültecilerin hayat ve özgürlüklerinin tehdit altında olduğu bir bölgeye gönderilmelerini isteyemeyeceğini” savundu.

Açıklamada, “Gemide Libya’daki toplama kamplarından kaçan 108 kişi var. Kurtarmaya karşı çıkan ve geminin mültecileri Libya limanına teslim etmesini talep eden hükümetler insanlık dışı bir eylemde bulundukları gibi suç da işliyorlar. Avrupa kurumlarına, Libya’daki toplama kamplarından kaçan kişilere yardım etmesi çağrısında bulunuyoruz.” ifadesi yer aldı.

Tuzla’dan 22 Mart’ta hareket eden ve içinde 6 mürettebat bulunan Palau bayraklı 52 metre boyundaki “El Hiblu 1” isimli tanker, bugün Libya açıklarında hızlı bot kullanan korsanlar tarafından kaçırılmıştı.

Tankerin kaptanının Türk, 4 personelinin Hint ve birinin de Libyalı olduğu öğrenilirken, Libya Sahil Güvenlik Komutanlığına ait bir savaş gemisinin kaçırılan tankere müdahale için hareket ettiği bilgisi alınmıştı.

Salvini, bunun bir "korsanlık" ve "organize suç" eylemi olduğunu söyledi ve geminin İtalyan limanlarına girişine izin verilmeyeceğini belirtti.

Salvini, sosyal medyada yazdığı mesajda da "İtalya'yı ancak teleskopla görürler" dedi.

Malta Today sitesi de, Malta Silahlı Kuvvetleri'nin geminin Malta'ya doğru ilerlemekte olduğunu doğruladığını yazdı.

Malta Silahlı Kuvvetleri'nden bir sözcü Malta Today sitesine yaptığı açıklamada geminin kaptanı ile iletişime geçme çabalarının sonuçsuz kaldığını belirtti.

Haberde, geminin Malta karasularına girişine izin verilmeyeceği belirtildi.

Gemi takibi sitesi Marine Traffic'te kayıtlı bilgilere göre El Hiblu 1 gemisi son olarak Türkiye saatiyle 27 Mart sabahı saat 06.07'de pozisyon bildirimi yaptı.

Marine Traffic sitesindeki bilgilere göre El Hiblu 1 gemisi 11 Mart 2019 tarihine kadar Türk bandıralı olarak faaliyet gösteriyordu.

Geminin şu an ise Palau bayrağı taşıdığı belirtiliyor.

İtalyan Corriere della Sera gazetesi ise geminin bir Türk şirkete ait olduğunu yazdı.


BBC Türkçe