İstanbul'da sahte banka kuran vurguncuların oyununu BDDK bozdu

Dolandırıcılar İstanbul’da bir yalı ve bina kiralayıp sahte banka şubesi açtı. Sahte teminat mektupları düzenleyip kredi kartı bastı. Şikayet üzerine BDDK olayı ortaya çıkardı ve soruşturma açıldı.

İstanbul'da sahte banka kuran vurguncuların oyununu BDDK bozdu
04 Aralık 2019 - 10:15

Eurobank Kos SH. A. adında sahte bir banka şubesi kuran dolandırıcılar, ihaleye girecek şirketlere düşük komisyonlu milyonluk teminat mektupları verdi. Sahte mektuplarla ihale kazanan şirketler, dolandırıldıklarını aylar sonra anladı ve konuyu Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'na (BDDK) şikayet etti. Kurumun müdahalesiyle soruşturma başlatıldı.

NASIL DOLANDIRDILAR?

Sabah'ta yer alan habere göre, Türkiye'de bugüne dek örneğine hiç rastlanmayan vurgun şu şekilde gerçekleşti: Dolandırıcılar, sahte banka vurgununa başlamadan önce Antalya'da AHAS adlı bir holding kurdu. Holdingin enerji, madencilik ve eğitim alanlarında faaliyet gösteren dev bir şirket olduğu algısı yurt içi ve yurt dışındaki medya organlarında yayınlanan PR haberleriyle sağlandı.

Ardından sahte banka için Salacak'ta Boğaz manzaralı gösterişli bir yalı tutuldu. Sözde banka şubesi için de bir bina kiralanıp tabelalar asıldı. Hatta Eurobank Kos. SH. A. İstanbul şubesi ünvanlı sahte bankanın ofisi dahi kendi hazırladıkları çeklerle kiralandı. Ondan sonra da milyonluk ihalelere giren dev şirketlere düşük maliyetli geçici ve kesin teminat mektubu düzenlenmeye başlandı. İnternet üzerinden reklam yapan dolandırıcılar kendi bankalarında, kendi kredi kartlarını dahi bastı. Sahte bankanın internet bankacılığı da gerçek bankaları aratmayacak şekilde tasarlandı.