İspanya'ya gideceği söylenen "şarbon gemisi" İzmir'e demirledi

Şarbonlu hayvan taşıdığı öne sürülen Panama bandıralı yük gemisi Rahmeh’in, İstanbul’dan ayrıldıktan sonra İzmir’de demirlediği ortaya çıktı.

13 Eylül 2018 - 11:11

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın açıklamasına göre yük gemisi İspanya’ya doğru hareket edecekti.

Sözcü’den İsmail Şahin’in haberine göre 6 Eylül’de İstanbul’dan ayrılıp Akdeniz’e açılan Rahmeh, Doğu Akdeniz’de dört gün boyunca hiçbir limana yanaşmadan hareket ettikten sonra tekrar Ege’ye dümen kırdı. Sabah saatlerinde Çeşme açıklarında demirleyen geminin tek bir personeli almak için geldiği bildirildi.

Rahmeh Doğu Akdeniz’de dört gün boyunca hiçbir limana yanaşmadan hareket ettikten sonra tekrar Ege’ye dümen kırdı.

Şarbonlu hayvan taşıdığı öne sürülen geminin Ahırkapı açıklarında demirlenmiş halde 20 günden fazla bir süredir beklediği belirtilmiş, bölge sakinleri geminin civarında keskin bir koku olduğunu ve çok sayıda kara sineğin bulunduğunu bildirmiş, CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker de bu iddiayı soru önergesiyle Meclis gündemine taşımıştı.

Tarım ve Orman Bakanlığı’ysa yük gemisi Rahmeh’le ilgili haberlerin ‘asılsız ve yalan’ olduğunu belirterek şunları aktarmıştı: “Haberlere konu edinilen gemi, daha önce hayvan taşımacılığında kullanılmış olup, 20 Ağustos 2018 tarihinde boşaltılmıştır. Hayvan taşımacılığında kullanılan her araçta olduğu gibi, bahse konu olan gemide de koku vakası görülmüştür. Yayılan koku ve sineklenme gibi rahatsızlıklar için, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Ekipleri tarafından ilaçlama ve temizlik gibi rutin işlemler gerçekleştirilmiştir. Söz konusu gemi bugün sefer talimatının hazırlanmasının ardından Marmara Denizini terk ederek İspanya’ya doğru hareket edecektir.”

Sözcü

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
CHP’de Suat Nezir ve Fatih Bucak hakkında karar verildi
CHP’de Suat Nezir ve Fatih Bucak hakkında karar verildi
CHP’de liste mesaisi
CHP’de liste mesaisi