İmar affı Kemalpaşa'da kaçak yapılaşmayı arttırdı

Açıklanan imar affı sonrası 2014'ten beri rantla gündemden düşmeyen Kemalpaşa'da kaçak yapılaşmayı arttırdı. Türkiye'nin en büyük "Millet Bahçesi" olarak reklamı yapılan Kemalpaşa Göleti'nin dibine ruhsatsız olarak inşa edilen yapının imar affına yetiştirilmek üzere tamamlanmaya çalışıldığı düşünülüyor.

16 Temmuz 2018 - 08:13 - Güncelleme: 16 Temmuz 2018 - 08:54

Gazete Demokrat/ Oğuz Can Demirören -  30 Nisan 2018'de Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklanan imar affı Kemalpaşa'da kaçak yapılaşmayı bitirmek yerine kaçak yapılaşmaya neden oldu. Vatandaşın binbir zorluk içerisinde tamamladığı ancak ruhsat alamadığı evine doğalgaz, su ve elektrik bağlatmasının sağlanması için gündeme getirilen imar affına rantçılar da göz dikti. Gariban vatandaşın yararlanması için çıkarılan imar affından faydalanmak için ilçede rant peşinde olanlar kollarını sıvadı.

Göletin dibine ruhsatsız yapı
Kemalpaşa Belediyesi tarafından "Türkiye'nin en büyük Millet Bahçesi" olarak reklamı yapılan göletin dibine kondurulan ruhsatsız yapının imar affından yararlanmak üzere tamamlanmaya çalışıldığı düşünülüyor. 6 bin 400 metrekarelik zeytinli bağ niteliği bulunan ve gölete sıfır konumda bulunan arazide ruhsatsız olarak bu yıl inşaasına başlanan yapının çalışmaları devam ediyor. Kaçak olduğu gerekçesiyle mühürlenip yıkılması gereken inşaata bugüne kadar herhangi bir müdahale gerçekleştirilmedi. Hemen karşı tarafına belediye tarafından şelale yapılan yapının restoran ve düğün salonu olarak kullanıma açılacağı iddia ediliyor.

Öte yandan yasada gölet gibi su kenarına yapılacak yapıların en az 50 metre mesafe bulunması gerekiyor.

Hem yasaya hem de imar affına uygun değil
Yasalar çerçevesinde ruhsatsız olarak inşa edildiği için aykırılık taşıyan bina aynı zamanda imar affından yararlanabilecek özellikleri de taşımıyor. Bir yapının imar affından yararlanabilmesi için 31 Aralık 2017'den önce yapılmış olması gerekiyor. Gölete sıfır olarak inşa edilen yapı ise bu özelliği taşımıyor. 

Kemalpaşa Belediyesi'nin gözü önünde
Çiniliköy mahallesinin Tavşantepe mevkiinde inşaatı devam eden yapının olduğu noktaya çok yakın mesafede yerleşim yerlerinden uzak olduğu gerekçesiyle eleştirilen cami ve kongre merkezinin inşaatı devam ediyor. Belediye personelinin sıkça önünde geçtiği, Kemalpaşa Belediye Başkanı Arif Uğurlu'nun ise hem misafirlerini hem de basın mensuplarını ağırladığı göletle dip dipe olan arazide inşaatın devam etmesi kafaları karıştırıyor. Söz konusu arazide devam eden inşaatın hem Kemalpaşa Belediye Başkanı Arif Uğurlu hem de ilgili belediye personeli tarafından görülmemesi imkansız bir durum.

Binali Yıldırım imar affını "vatandaş su alamıyor, doğalgaz bağlatamıyor" diyerek açıklamıştı
Türkiye Cumhuriyeti'nin sistem değişikliğiyle beraber son başbakanı olma sıfatını taşıyan Binali Yıldırım, 30 Nisan Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamayla imar affının neden geleceğini açıklamıştı. İmar affının müjdesini veren Yıldırım, Türkiye'nin 50 yıldır kangren olmuş sorununun çözüleceğini, evine su ve doğalgaz bağlatamayan vatandaşın imar affıyla beraber bağlatabileceğini belirtmişti. Yıldırım ayrıca imar affının uygulanmasına gerekçe olarak şu sözleri söylemişti; "Türkiye’de şu anda 25 milyon civarında bağımsız bina var. Fakat neredeyse yarısı kadarı maalesef geçmiş yıllarda, özellikle de bunun büyük kısmı 2000 yılından önce yapılmış, imarsız yapılmış. Başkasının mülküne yapılmış, hazine arazisine yapılmış, meraya yapılmış, mülkiyet sorunu var. Bazıları da imar almış ama imara uygun yapmamış. İlaveler var, uygunsuzluklar var. Başka ne var? Bu yapıların tabi mülkiyet sorunu olduğu için arsa gözüküyor, tapusu yok. Tapuyu nasıl alacak? Hem arsa kendinin değil, yapı kullanım izni yok, bütün bu konulardan dolayı ne ortaya çıkıyor? Vatandaş su alamıyor, doğalgaz bağlatamıyor. Yapıyorsa da kaçak, yine suç işlemiş oluyor."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türk Telekom'un yeni tarifesi: Kota aşımında internet kesilecek
Türk Telekom'un yeni tarifesi: Kota aşımında internet kesilecek
Selin Sayek Böke CHP PM'yi toplantıya çağırdı
Selin Sayek Böke CHP PM'yi toplantıya çağırdı