Hemoroidde tedavi yöntemleri

Doç. Dr. Fahri Yetişir, son yıllarda beslenme ve yaşam şeklinin değişmesi sonucunda artarak devam eden hemoroid hastalığının güncel tedavi yöntemlerini açıkladı.

Hemoroidde tedavi yöntemleri
11 Şubat 2019 - 10:37

Büyük tuvalet sonrasında açık kırmızı renkte kanama, anal bölgede irritasyon, kaşıntı, ağrı ve huzursuzluk hissi olabilir. Anüs etrafında şişlikler ve meme şeklinde kendini gösterebilir. Hemoroit teşhisi hastadan alınan hikaye ve fizik muayene ile genellikle konulur. Gerekli görülürse kolonoskopi dahil başka tetkiklerinde yapılabileceğini belirtti.

Hemoroid tedavisi nasıl yapılır?

 Hemoroid hastalığında günümüzde bir sürü tedavi seçeneğimiz mevcuttur dedi. Doç Dr. Fahri Yetişir, her hemoroit hastasına aynı tedavi uygulanamaz. Hangi hastaya hangi tedavinin uygulanacağı çok önemlidir dedi ve hatta en önemli aşama budur dedi.

Evde yapılabilecek tedaviler: 

Yüksek lifli gıdaların yenilmesi; Meyve ve sebzeyi daha fazla tüketilmesi büyük tuvaletin daha kolay yapılmasına sebep olur ve kabızlığın düzelmesini sağlar bu sayede daha az ıkınılır ve hemoroidin nedenlerinden kurtulmanın da çok önemli olduğunu vurguladı.

Bölgesel yüzeyel tedaviler: 

Basit lokal hemoroid kremleri. Erken evre hemoroidlerde anal bölgedeki huzursuzluk ve kaşıntı hissini yok etmek için basit hemoroid kremleri kullanılabilir. Hidrokortizon içeren hemoroit kremlerini kullanırken bir haftadan fazla kullanmamak lazım çünkü bu bölgedeki cildin incelmesine neden olabilir.

Sıçak su oturma banyosu: 

Bir leğenin içine banyo suyundan biraz daha sıcak su konularak içerisine 15-20 dakika oturulması. 

Anal bölgenin temizliği ve hijyeni: Bu bölgenin temizliğinde ılık su kullanılmalıdır. Alkol ve parfümden kaçınılmalıdır. Temizlikten sonra kurutulmalıdır.
Tromboze Dış hemoroidin tedavisi: 

Lokal veya genel anestezi altında tromboze olmuş olan hemoroidt pakesi açılıp pıhtılaşmış kanı boşaltılır ve çok hızlı bir şekilde tedavi edilip rahatlamanızı sağlayabiliriz.

Minimal invaziv hemoroid tedavileri: 

Bant uygulaması: Bu işlem özellikle iç hemoroitlerde uygulanmaktadır. Bu işlem çok basit ve hızlı uygulanabilen bir yöntemdir. Bu işlem bazen ağrıya neden olabildiği gibi işlem sonrasında kanamalara da neden olabilir.

Hemoroidin kuagüle edilmesi: Dr. Fahri Yetişir, günümüzde teknoloji çok gelişti ve tıbbın her alanına girdi, tüm ameliyatlarda olduğu gibi hemoroit ameliyatlarında da bu teknolojik cihazlardan faydalanmaktayız dedi. Hemoroidi kuagüle etmek için radyofrekans, infrared ve lazer kullanılabilmektedir dedi. Bu işlemin faydaları; bu işlemler çok daha küçük ameliyat kesilerinden yapılabilmektedir ve işlem sonrasında ağrı hemoroit cerrahisi ile kıyaslayınca daha az olur. Ameliyat sonrası komplikasyon gelişme olasılığı da daha az olur. Hastaların ameliyat yaraları çok daha çabuk iyileşir.

 Bu işlemleri lokal anestezi altında yapılıp 2-3 saat gözetim altında tuttuktan sonra hastalar taburcu edilebilir. Hastanede yatmalarına genellikle gerek olmaz. Bu işlem sonrasında hastalar işlerine daha çabuk dönebilirler.

Hemoroidin cerrahi tedavisi: 

Dr. Fahri yetişir, hemoroid çok komplike olduğu durumlarda cerrahi tedavi tercih edilebilmesine rağmen cerrahi tedaviyi eskisi kadar sık kullanmamaktayız dedi. Bu işlem genel veya lokal anestezi ile yapılabilmektedir. Bu işlem esnasında hastalıklı hemoroid dokusu cerrahi olarak çıkarılmaktadır.

 Stapler yardımı ile hemoroit ameliyatı: 

Bu işlem usulüne uygun yapıldığı takdirde daha az ağrı yapar. Standart hemoroit cerrahisinin diğer minimal invaziv yöntemler ile karşılaştırılınca; post operatif ağrı ve komplikasyon gelişme olasılığı daha fazla olduğunu söyledi.

Hemoroid Tedavisinde Başarılı olmanın sırları: 

Dr. Fahri Yetişir, hemoroidi tedavi ederken gözden kaçan noktalardan bir tanesi hemoroide neden olan etmenlerin yok edilmesi veya azaltılmasıdır dedi ve ekledi, eğer hemoroit etkenleri ortadan kaldırılmaz ise nasıl tedavi ederseniz edin tekrar etme riski çok fazladır. Şikayetimz başladığında gecikmeden bu işin uzmanı bir genel cerraha muayene olmak lazım. Verilen tedaviye tamamen uygulamak lazım ve kontrollerine gitmek lazım. Hemoroit tedavisi uzun süreli bir tedavi ve takip gerektirir bu nedenle tedavi tamamlanana kadar doktor takibinin sürdürülmesi gerekir.

Hemoroid tedavisinde zorlanıyor iseniz sizin de doktorunuza başvurup tedavinizi en optimumda götürmeye çalışmalısınız. Yoksa tedavideki gecikmeler veya ihmaller sizin tedavinizi daha da zorlaştırır.