HDP'liler kongrede sözde "devrim şehitleri" için saygı duruşunda bulundu

HDP’nin 4. Olağan Kongresi Ankara Spor Salonu’nda gerçekleştirildi. Kongrede İstiklal Marşı okunmadı, sözde “devrim şehitleri“ için saygı duruşunda bulunuldu. Bu sözde saygı duruşu sosyal medya tepki topladı.

HDP'liler kongrede sözde "devrim şehitleri" için saygı duruşunda bulundu
23 Şubat 2020 - 15:00

Ankara Spor Salonu'nda düzenlenen HDP 4. Olağan Büyük Kongresi'nde, önergeyle divan eş başkanlığına Adana Milletvekili Tulay Hatımoğulları Oruç ile HDP Batman Milletvekili Mehmet Ruştu Tiryaki seçildi. Kongrenin başında İstiklal Marşı okunmadı. Sözde "devrim şehitleri" için saygı duruşu gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen sözde saygı duruşu tepkilere neden oldu.

Oruç, yaptığı konuşmada, Türkiye'nin ekonomik, siyasi, ekolojik ve toplumsal anlamda uçurumun dibine geldiğini öne sürdü. Oruç'un konuşmasının ardından parti çalışmalarına ilişkin sinevizyon gösterimi yapıldı.

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli ise kapitalizmin büyük bir kriz içerisinde olduğunu, otoriter liderlerin bunu aşmak için her yerde "savaşı" dayattığını ileri sürdü.

"BARIŞ İÇİN DEMOKRASİ İTTİFAKINDA BİR ARAYA GELELİM"

Demokratik bir iktidarı Türkiye halklarıyla buluşturmak için yeni dönemde mücadelelerine devam edeceklerini aktaran Temelli, "Türkiye ve Orta Doğu halklarına demokrasi ve barışı getirmek için demokrasi ittifakında bir araya gelelim diyoruz. Tek adamları ve vesayet odaklarını değil, ilkelerimizi iktidar yapmak için herkesi demokrasi ittifakına katılmaya davet ediyoruz." şeklinde konuştu.