Halkbank: "Yargılamanın durdurulması için tüm yasal haklarımızı kullanacağız"

ABD’de savcılık tarafından Halkbank adına açılan davayla ilgili bankadan resmi açıklama geldi. Yapılan açıklamada ’Halkbank’ın ABD’de hiçbir şubesinin olmadığı, bankanın iddia olunduğu gibi herhangi bir tertip ve kumpasın içerisinde yer almadığı, ABD’nin yaptırım kurallarını ihlal etmediği’ ifade edildi.

Halkbank: "Yargılamanın durdurulması için tüm yasal haklarımızı kullanacağız"
06 Aralık 2019 - 19:33

ABD New York Güney Bölge Savcılığı tarafından Halkbank hakkında açılan davada, ABD mahkemesinin hususi katılım talebini reddetmesiyle ilgili bankadan açıklama geldi. Açıklamada "ABD'deki emsal davalarda 'yargı yetkisi' ve 'hakimin reddi' gibi eşik niteliğindeki konulara esasa girilmeden itiraz edilebilmesi için hususi katılıma izin verilmesi geçerli bir uygulamadır. Adil yargılamanın en temel hakkı olduğuna ve yargılama yetkisinin en baştan belirlenmesi gerektiğine inanan bankamız, federal mahkeme kararının durdurulması için tüm yasal haklarını kullanacaktır" denildi.

Halkbank; ABD New York Güney Bölge Savcılığı tarafından açılan davada, ABD mahkemesinin hususi katılım talebini reddetmesiyle ilgili yazılı bir açıklama yayımladı. Açıklamada federal mahkeme kararının durdurulması için tüm yasal hakların kullanılacağı vurgulandı.

KAMUOYUNUN DOĞRU BİLGİLENDİRİLMESİ ADINA AÇIKLAMA YAPILDI

Açıklamada şu ifadeler yer aldı: "ABD New York Güney Bölge Savcılığı tarafından Bankamız hakkında açılan dava bir yetki aşımı olmasına rağmen, şahsi yargı yetkisi bulunmayan ABD mahkemesinin hususi katılım talebimizi reddetmesiyle ilgili olarak; müşterilerimizin, yatırımcıların ve kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla konunun açıklanmasına gerek duyulmuştur.

HALKBANK, TÜM YASAL HAKLARINI KULLANCAK

ABD'deki emsal davalarda 'yargı yetkisi' ve 'hakimin reddi' gibi eşik niteliğindeki konulara esasa girilmeden itiraz edilebilmesi için hususi katılıma izin verilmesi geçerli bir uygulamadır. Adil yargılamanın en temel hakkı olduğuna ve yargılama yetkisinin en baştan belirlenmesi gerektiğine inanan bankamız, federal mahkeme kararının durdurulması için tüm yasal haklarını kullanacaktır.

HALKBANK'IN AMERİKA'DA HİÇBİR ŞUBESİ YOK

Savcılığın temyiz süreci devam eden bir diğer davadaki geçerliliği tartışmalı delil ve tanıklar üzerinden geliştirdiği iddialara karşı bankamız, ABD içinde hiçbir şube ve fiziki operasyonu bulunmadığından, ABD mahkemelerinin bankamız üzerinde yargı yetkisi olmadığını savunma hakkının verilmesini istemektedir. Eşik niteliğindeki bu konuların öncelikli olarak çözülmesi, yargı sürecinde zaman, emek ve kaynak tasarrufu sağlayacaktır. Bankamız, mahkemenin yargı yetkisine itiraz ederek bu haksız davayı en baştan çözüme götürmeyi amaçlamaktadır.

"MEVCUT HAKİMİN DAVAYA BAKMAYA DEVAM ETMESİ TARAFSIZLIĞI SORGULATIR"

Hususi katılım talebimizin bir diğer gerekçesi de hakimin reddi talebidir. Mevcut hakimin gerek mahkemede gerekse mahkeme salonu dışında yaptığı açıklamaların, iddianameye ilişkin kilit olgusal ve hukuki konulardaki tarafsızlığına gölge düşürdüğü gözlemlenmektedir. Mevcut hakimin davaya başkanlık etmeye devam etmesi, mahkemenin tarafsızlığının da sorgulanmasına neden olacaktır.

"BANKAMIZIN İDDİA EDİLEN SUÇLARLA İLGİSİ YOK"

Diğer taraftan, banka nezdinde yaklaşık bir yıl süren incelemeler sonucunda bankamızın iddia olunduğu gibi herhangi bir tertip ve kumpasın içerisinde yer almadığı, ABD'nin yaptırım kurallarını ihlal etmediği ve dış ticaret işlemlerinde şeffaf olmayan uygulama ve metotlar kullanmadığı daha önce kanıtlarıyla birlikte ortaya konmuştur.

"HALKBANK HİZMETLERİNE KESİNTİSİZ VE GÜÇLÜ BİR ŞEKİLDE DEVAM EDİYOR"

Türkiye ekonomisindeki hayati rolünü seksen yılı aşkın bir süredir gururla sürdüren Bankamızın, kurumsal sorumluluklarının bilinciyle, ülke ekonomisinin kalkınmasına destek vermeye devam edeceğini ve faaliyetlerini tüm ulusal ve uluslararası düzenlemelere uygun, güçlü, güvenilir ve kesintisiz bir şekilde sürdüreceğini kamuoyunun bilgilerine saygıyla sunarız."