Güneş çarpması belirtileri nelerdir?

Yaz aylarında her günün birbirinden daha sıcak olmaya başladığı bugünlerde dikkat edilmesi gereken güneş çarpması belirtileri nelerdir?

Güneş çarpması belirtileri nelerdir?
11 Temmuz 2019 - 21:43

Gazete Demokrat/ Yaz aylarında yaşanan en ciddi sorunlardan biri olan güneş çarpması özellikle çocuklar, yaşlılar ve kronik hastalıklıları çok ciddi şekilde tehdit ediyor. Güneş çarpmasına karşı alınabilecek tedbirler ve güneş çarpması durumunda yapılması gerekenler büyük önem taşıyor.

Güneş çarpması neden olur?
Yaz aylarında aşırı sıcaklar nedeniyle beden ısısını ayarlayan vücut sisteminin bozulması ve ısıyı düzenlemek için terleme işlemini doğru gerçekleştirememesi sonucu güneş çarpması gerçekleşir. Keza aynı zamanda aşırı terlemeyle beraber fazla sıvı kaybıyla vücut sıcaklığı yine yükselebilir. Güneş çarpmasından en çok çocuklar, yaşlılar ve kronik hastalıkları olanlar etkilenir. Tüm bunlarla beraber alkol tüketimi, vücuttan alkolün atılması için harcanan su miktarı nedeniyle güneş çarpmasını tetikleyebilir.

Nelere yol açabilir?
Güneş çarpması kendini yüksek ateş, baş ağrısı, nabız artışı, hızlı solunum, düşük tansiyon, yorgunluk ve bitkinlik şeklinde kendini gösterebilir.

Bununla beraber güneşte geçirilen süre uzadıkça ağrılı kramplar, kalp ritim bozuklukları, bulantı, kusma, ishal, huzursuzluk, bilinç kaybı, koma ve hatta ölüm gerçekleşebilir.