Günde 100 mililitre şekerli içecek kanser riskini artırıyor

Bilim insanlarının yaptığı araştırma günlük tüketilen şekerli içecek miktarının kanser riskini yüzde 18 artırdığını ortaya koydu.

Günde 100 mililitre şekerli içecek kanser riskini artırıyor
11 Temmuz 2019 - 22:01

Gazete Demokrat/ Fransız bilim insanları tarafından yapılan araştırma çerçeveside meyve suyu ve gazlı içeceklerin günlük tüketiminin kansere yakalanma riskini artıracağını ortaya koydu.

Sorbonne Üniversitesi'nde görevli bilim insanları tarafından yapılan araştırmada haftada iki kutuya denk gelecek şekilde tüketilen şekerli içeceklerin kansere yakalanma riskinde yüzde 18'lik artış gösterdiğini belirledi. Yapılan araştırmaya yüzde 5'ten fazla şeker içeren meyve suları, meşrubat, meyveli süt, enerji içecekleri hatta şekerle tüketilen kahve ve çay da dahil edildi.

100 binden fazla kişi 5 yıl takip edildi
Araştırma çerçevesinde bilim insanları tarafından 5 yıl boyunca 100 binden kişi takip edildi. Bu çerçevede günde 100 mililitre şekerli içecek tüketen insanlarda kanser riskinin yüzde 18 artış gösterdiği belirlendi. Bu sayı da 5 yılda bin kişide 26 kişiye karşılık geliyor. Yine araştırma çerçevesinde kansere yakalanan 2 bin 193 kişiden 693'ünün meme kanseri, 291'inin prostat kanseri ve 166'sının diğer kanser türleri olduğu saptandı.

Yapılan araştırmada kanser riskini artıran unsurun kan şekeri seviyesinin yükselmesi olabileceği düşünülürken, tatlandırıcılı diyet içeceklerin kansere yakalanma riskinde bir ilişkisi olup olmadığı ise tespit edilemedi.