Göz Kayma Tedavisi Nasıl Yapılır?

Göz Kayma Tedavisi Nasıl Yapılır?
27 Mart 2020 - 11:17

Göz Kayma Tedavisi Nasıl Yapılır?
Göz kayması yani halk arasında şaşılık değil yani hastalık gözlerin aynı içimde bakmaması aynı hizada olmaması ve farklı yönlere bakması durumudur.  Yani paralel bakışın olmadığı bozulduğu durumlar göz kayması ile birlikte olabildiği gibi sonradan da olmaktadır.  Bebeklerde göz kayması tedavisi ile bebekler de ilk 6 aya kadar hafif şekilde göz kaymasına sahip olabilirler.  Buna yalancı şaşılık denir.  Ancak 6 aydan itibaren gözlerdeki kayma fark edilir durumdaysa mutlaka bir doktora gidip tedavi olunması gerekir.  Çocuklar doğduğu andan itibaren iki gözü paralel olarak kullanılarak üç boyutlu görmeyi geliştirirler.  Bu görme tecrübesi doğumla birlikte bebeklerde 6 aydan sonra oluşur.
Şaşılık Nedenleri
Şaşılık toplumun %4’de görülen bir hastalıktır.  Bunun birçok nedeni ve gelişmesini tetikleyen de birçok neden vardır.  Bunların başında genetik geçişler,  doğumsal hastalık,  herhangi bir rahatsızlığa bağlı gelişen şaşılık, nörolojik rahatsızlıklardan oluşan şaşılık gibi birçok sebebi bulunmaktadır.  Ailesinde şaşılık hikâyesi olan kişilerin bu hastalık riski çok daha fazladır.  Ayrıca annenin sağlıksız koşullarda hamilelik dönemi geçirilmiş olması da bebeğin şaşı olmasında rol oynamaktadır.  Ayrıca erken doğum yapan kadınlarda doğumdan sonraki psikolojik travmalarda gözlerde kayma rahatsızlığı görülmektedir.  Ayrıca göz numarası çok yüksek olan çocuklarda da belli bir dönemde gözlerde kayma ortaya çıkmaktadır.  Ancak doğuştan normal olup daha sonradan oluşan çocuklarda göz kayması tedavisi ile kaymaların mutlaka bir tetikleyicisi olduğu düşünülmektedir.  Örneğin beyinde tümör habercisi de olmaktadır.  Şaşılık yaşın her döneminde yaşamın her döneminde ortaya çıkabilen bir hastalıktır.  İlerleyen yaşlarda da seyrek de olsa şaşılık oluşmaktadır. Hiç daha önce şaşılığı olmayan kişilerde ani olarak ortaya çıkan çift görme veya iki göz arasındaki paralel bozukluk birçok kronik hastalığın da habercisi olmaktadır.  Örneğin diyabet,  hipertansiyon gibi birtakım hastalıklar göz kaymasına sebep olan hastalıklardır.  
Şaşılık Belirtileri
Çocuklarda veya ileri yaşlardaki kişilerde sonradan ortaya çıkan şaşılığın birtakım belirtileri vardır.  Özellikle çocuklarda sonradan oluşan şaşılık belirtilerini ebeveynin doğru gözlemlemesi ve tedavinin erken başlaması açısından önemlidir. Gözlerde normal hareketliliğin kaybolması durumu, ışıklı ortamlarda ışığa karşı gözün hassasiyeti, özellikle fotoğraf çekimlerinde kırmızı çıkan sağlıklı göz görüntüsünün sarıya dönmesi, herhangi bir objeye bakarken başını da o yöne doğru çevirmesi,  yürürken bir takım oluşan dengesizlikler bir şaşılık belirtisi olarak değerlendirilmelidir.  
Çocuklarda Şaşılığın Tespit Edilmesi
Öncelikle çocuklarda fark edilen şaşılık ve göz tembelliği her zaman gözle görülür biçimde fark edilmeyebilir.  Bu nedenle düzenli olarak göz muayenesi ile kontrol altında tutmak her zaman en sağlıklı yöntemlerden biridir. Çocukluk döneminde görme duyusu çocuğun 6 yaş ile 10 yaş arasında tamamlanan bir süreçtir. Bu süreç çocuğun göz sağlığı açısından veya herhangi bir hastalığı olması durumunda tedaviye başlanması açısından önemli bir önemlidir. Bu yaşlarda çocuğun görmesini engelleyen herhangi bir durumun oluşması,  göz bozuklukları, doğumdan kaynaklı katarakt gibi durumlar uzun vadede göz tembelliği rahatsızlığı ile sonuçlanır. O nedenle ne kadar erken teşhis konulursa hastalığın tedavisi ve o kadar hızlı olmaktadır.