Google Haritalar ile Kıble Yönü Bulma

Google Haritalar ile Kıble Yönü Bulma
16 Ocak 2021 - 12:54
İstikbal-i Kıble, namazın şartlarından birisidir. Namazı, Mekke şehrindeki Kâbe cihetine yönelerek kılmayı ifade etmektedir. Namazın kıble cihetine doğru kılınması, namazın sıhhati için pek önemlidir. Bundan dolayıdır ki kıble yönünün doğru şekilde tespiti gereklidir. Peki bunun için ne yapacağız? Kıbleyi Bul sitesini bu bağlamda kullanabilirsiniz. Zira bu çalışmada kıble yönünüzü hem Google haritalar ve hem de kıble pusulası noktasında bulabileceksiniz. Üstelik üyeliksiz, hızlı, pratik ve doğru bir şekilde kıble yönünüzü öğrenmeniz sağlanacaktır.

Elbette kıble yönünün bulunması için çeşitli araçlardan yararlanılabilir. Bu araçlardan bir kaçını sıraladıktan sonra biraz önce belirttiğimiz siteyi sizler için inceleyeceğiz. Kıble yönü tespitinde geçmişten günümüze en çok kullanılan yöntem pusuladır. Pusula ile kıble yönünün tam olarak tespiti için bulunduğunuz yerin kıble açısının bilinmesi gerekmektedir. Pusula üzerinde kuzeyden saat yönünde bulunduğunuz yerin kıble derecesini bulup o yöne doğru yönelirseniz kıbleyi bulmuş olursunuz. Bir diğer yöntem ise güneş ve yıldızların yön ve kıble tespitinde kullanılmasıdır. Takvimlerdeki kıble saati vaktinde güneşe doğru dönen kimse aynı zamanda kıbleye dönmüş olur. Yine güneşin doğuş ve batış yönleri de bize yönler hususunda fikir vermektedir. Geceleri ise büyük ayı ve kutup yıldızı yön bulmada bize büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Örneğin ülkemiz için güney/güneydoğu yönü kıble yönümüz olmaktadır. Yukarıdaki yöntemlerden birisi ile bulduğumuz yönü hesaba katarak güney/güneydoğu yönüne doğru yönelmemiz kıble yönü açısından kifayet edecektir.

Fakat bizim asıl açıklamak istediğimiz husus, Google tarafından geliştirilen Maps uygulamalarının kıble tespitinde kullanılması yöntemidir. Akıllı telefon uygulamalarının yanı sıra internet sitelerinden de artık kıble yönünüzü bulmak çok kolaylaşmıştır. Başta da verdiğimiz Kıble Bulma sitesi ile kolaylıkla kıble yönünüzü belirleyebileceksiniz. Ülkemizin tüm illerinin kıble yönü için Türkiye Kıble Yönü sayfasını kullanabilirsiniz. Eğer farklı ülkelerin resmi dilleri ile eyalet/şehirlerine ilişkin kıble yönlerini Qibla Finder üzerinden bulmanız mümkündür. Mesela, ülkemiz için seçtiğiniz bir ilin kıble yönünü anında ekranınıza getirebileceksiniz. İstanbul için istanbul kıble yönü sayfasına bakabilirsiniz. Buradan ister İstanbul'un bütünü için isterseniz altta listelenen ilçelerinden herhangi birisi için kıble yönü bulmak üzere faydalanabilirsiniz. Kıble yönünüzü bulmak için sizlere tavsiyemiz www.kiblebulma.com olacaktır. Huzur içerisinde namazınızı eda etmeniz temennisi ile.