“Gerektiğinde fiili güç kullanarak milli menfaatlerimizi mutlaka savunacağız.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 11. Büyükelçiler Konferansı'nda yaptığı konuşmada Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekâtları ile başlatılan sürecin çok yakında farklı bir aşamaya geçeceğini söyledi.

06 Ağustos 2019 - 15:23

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen 11. Büyükelçiler Konferansı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye'de son dönemdeki gelişmelere ilişkin olarak önemli mesajlar verdi. Gerektiğinde diyalog, gerektiğinde yumuşak güç unsurları, gerektiğinde zorlayıcı diploması araçları ve gerektiğinde ise fiili güç kullanarak fiili menfaatlerin mutlaka savunulacağını vurgulayan Erdoğan, katılımcılara verilen öğle yemeğinde konuştu.

Gelenekleşen konferansın hariciye teşkilatı ile beraber diğer kurumlar içinde geniş bir istişare zemini sunduğunu belirten Erdoğan, konferans vesilesiyle bir taraftan geçen yılın muhasebesi yapılırken, diğer taraftan ise küresel gündemdeki meseleleri ve ülkenin dış politika önceliklerini değerlendirme imkânı elde ettiklerini belirtti.

Bugüne kadar yurt dışından gelen misafirlerin katkıları ile pek çok önemli başlık üzerinde fikir jimnastiği yapıldığını dile getiren Erdoğan, gerek Başbakanlığı ve gerekse Cumhurbaşkanlığı döneminde büyükelçiler ile bir araya gelmeye ihtimam gösterdiğini ifade etti. Bu yılki Büyükelçiler Konferansı'nın temasının “Sahada ve Masada Güçlü Diplomasi” olduğunu belirten Erdoğan, konferansın başlığını da Türk dış politikasının şu anki hassasiyetlerinin tespit ve tayini bakımından son derece isabetli bulduğunu söyledi.

Bu haber 304 defa okunmuştur.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İlkay Gündoğan ve Emre Can'dan 'asker selamı' açıklaması
İlkay Gündoğan ve Emre Can'dan 'asker selamı' açıklaması
KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı'nın karşı çıktığı Barış Pınarı Harekatı'na sosyalist Venezüella destek verdi
KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı'nın karşı çıktığı Barış...