Firmaların gramaj hilesi! Ürün miktarını azaltıp fiyatını artırıyorlar

Firmaların yeni gramaj hilesi, marketten aldığınız ürünlerin içinde eskisinden çok daha az olmasına ama daha fazla para ödemenize sebep oluyor. Bu durumda tüketici yasal yollara başvurabilir, firmanın yeni gramajına göre etiket belirlemesini talep edebilir.

Firmaların gramaj hilesi! Ürün miktarını azaltıp fiyatını artırıyorlar
26 Eylül 2020 - 10:02

Her gün marketten hiç düşünmeden aldığımız temel gıda ürünlerinde gramaj ve fiyat arasındaki ilişkiye dikkat ediyor musunuz? Firmaların tüketicilerin farkında olmadan yaptıkları hileler, sizi daha düşük gramajdaki ürünü fazla paralar ödeyerek almanıza sebep oluyor. Bu noktada tespit ettiğiniz ürünün üretici firmasını şikayet edebilirsiniz. Firma, gramajı azalttığı halde, etiketi yeni gramaja göre yenilemezse burada hile yapılmış demektir ve cezası vardır, yasal yollara başvurulmalıdır.

TÜM TEMEL GIDA ÜRÜNLERİ NASİBİNİ ALIYOR

Milliyet'ten Duygu Erdoğan'ın haberin göre, girdi maliyetinin arttığını hesaplayanlar bu artışı gıda ürünlerine yansıtıyorlar. Bu nedenle dönem dönem döviz kurundaki dalgalanma, petrol fiyatı gibi etkenleri öne süren firmalar, anında harekete geçiyor. Ancak tüketici algısını kullanmak isteyen firmalar ise 'gramaj'a sığınıyor. Yani fiyatlar tüketici için aynı görünürken, aldığı ürün aynı ağırlıkta olmuyor. Çerezler, atıştırmalıklar, hatta pakete giren tüm temel gıda ürünleri bundan nasibini alıyor.

GRAMAJ OYUNU ŞİKAYETE YÖNELTTİ

Daha önce özellikle 2018'de gündeme gelen etiketlerdeki gramaj oyunu, son dönemde de tüketiciyi artan sayıda şikayet oluşturmaya yöneltti. Buna göre, gramajı düşürüp fiyatı sabit tutan, hatta artıranlar tüketiciye ve ilgili sisteme arka arkaya yakalanıyor. Bu durum tüketicinin algısından yararlanıp bir çeşit 'aldatma' olarak görünse de hukuki olarak cezası yok.