Facebook aşı karşıtı içerikleri gizleyecek

Son dönemlerde gündemi fazlasıyla meşgul eden büyük tartışma konusunda Facebook da tarafını net bir biçimde ortaya koyuyor!

10 Mart 2019 - 22:39

Facebook, internet üzerindeki en büyük sorunlardan biri olan bilgi kirliliğinin sebep olduğu aşı karşıtlığı tartışması ile mücadele konusunda aldığı yeni eylem planını açıkladı. Sosyal medya devinin aldığı kararlar, sayfa sahiplerini ve kullanıcıları yakından ilgilendiriyor.

Sosyal medya devi, yeni eylem planına göre ilk olarak yanlış bilgi yaydığını belirlediği sayfaların sıralamalarını düşürerek onların Facebook Haber Kaynağı üzerindeki görünme oranını düşürecek. Instagram üzerinde ise kullanıcıların Keşfet sayfası ve hashtag sayfaları, aşı karşıtı içerikleri bulundurmayacak.

Facebook'un aşı karşıtlarına karşı aldığı bu önlemler, sadece yanlış bilgileri yayan sayfa ve grupları cezalandırmakla kalmayacak, bu tür gönderilerin sosyal medya ağı üzerinde bulunması da zorlaşacak. Aşı karşıtlığı içeren reklamlar ise sosyal medya ağı üzerinde gösterilmeyecek ve Facebook, "aşı tartışması" ile ilgili belirli kullanıcı kitlelerini hedef alan reklamları da ortadan kaldıracak.

Facebook'a göre şirket, Dünya Sağlık Örgütü ve Birleşik Devletler Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri ile çalışarak konu hakkında daha fazla bilgiye ulaşacak. Bu organizasyonlar şimdiden aşı karşıtlarının sahip olduğu yanlış argüman ve hatalı bilgileri iyi tanıyor ve Facebook'un aşı karşıtlığı ile mücadelesi bu birikimden güç alacak.

Facebook, aşı karşıtlarına karşı harekete geçen platformlardan sadece bir tanesi. Geçtiğimiz ay Pinterest, ağında aşı karşıtlığı ile ilgili içerikleri arama sonuçları arasında göstermeme kararı almıştı. YouTube ise aşı karşıtı kanalların videolarının reklam geliri almasını engellemişti. Birleşik Devletler'in yasama gücü de bu konu hakkında çalışmalarını sürdürerek Amazon gibi dev şirketleri bu tür içerikler karşısında harekete geçmeye itiyor.


CHIPİLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x