Erdoğan'dan tasarruf talimatı: Zorunlu haller dışında 2019’da yatırım yok

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, tüm kamu kurumlarına yönelik bir genelge yayınlayarak, “Tasarruf tedbirleri kapsamında zorunlu haller dışında 2019 Yılı Yatırım Programı’na yeni proje alınmayacaktır” dedi.

11 Ekim 2018 - 09:50

Erdoğan’ın ‘2019-2021 Dönemi Yatırım Programı Hazırlıkları’ başlıklı genelgesi Resmi Gazete’de yayınlandı.

Hükümetin enflasyonu düşürmek, refahı artırmak, ekonomide dengelenmeyi ve sürdürülebilir büyümeyi gerçekleştirmek gibi hedefleri bulunduğunu anlatan cumhurbaşkanı, “Kamu harcamalarında tasarruf yapmak, enflasyonu düşürerek fiyat istikrarını korumak, yurt içi tasarrufları artırmak, cari işlemler açığını azaltmak, kamu mali dengelerini ve mali disiplini daha da güçlendirmek ve böylece makroekonomik ve finansal istikrarı korumak temel önceliklerimizdir” dedi.

Erdoğan, ekonomiye ilişkin kamuya açık yaptığı açıklamalardaki görüşlerini sıraladıktan sonra tasarrufun çerçevesini şöyle çizdi: “Proje bazında ödenek teklif ve tahsislerinde devam eden öncelikli projelerden en kısa sürede tamamlanabilecek olanlara öncelik verilecektir. Tasarruf tedbirleri kapsamında zorunlu haller dışında 2019 Yılı Yatırım Programı’na yeni proje alınmayacaktır. Mevcut kamu sabit sermaye stokundan azami kapasitede yararlanılması için gerekli bakım ve onarımlara önem verilecek, vatandaşlarımızın acil ihtiyaçlarına ve ekonomide katma değer artışına doğrudan hizmet etmeyen projeler teklif edilmeyecektir.”

Genelgede yer alan ‘2019-2021 Dönemi Yatırım Programı Rehberi‘nde sektörel proje bazlı yatırım öncelikleri de detaylı bir liste halinde sıralandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türk Telekom'un yeni tarifesi: Kota aşımında internet kesilecek
Türk Telekom'un yeni tarifesi: Kota aşımında internet kesilecek
Selin Sayek Böke CHP PM'yi toplantıya çağırdı
Selin Sayek Böke CHP PM'yi toplantıya çağırdı