Erdoğan: Bizim Devrimimiz Sessiz Devrimdir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eskiden gençlerin tarihle bağlarının kopartılmaya çalışıldığını ifade ederek, "Anlı şanlı tarihimizi müfredatımıza geçireceğiz" dedi.

Erdoğan: Bizim Devrimimiz Sessiz Devrimdir
19 Mayıs 2017 - 16:26

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Beştepe'deki 19 Mayıs buluşmasında konuşuyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan gençlere güvenmeyenler olduğunu kendisininse, "Gençlerden ümitli" olduğunu ifade etti. 

Cumhurbaşkanı, Türkiye tarihinin zaferlerle dolu olduğunu belirterek, "Bizim tarihimizle bağlarımızı kopardılar. Okuduğumuz tarih kitaplarında mağlubiyetler doluydu. Anlı şanlı tarihimizi müfredatımıza geçireceğiz" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle;

Bazılarının yeni neslle ilgili karamsar düşünceler taşıdıklarını görüyorum. Ben ise gençlerden ümitliyim. İstikballe ilgili hedeflerimizi sürekli büyütüyoruz. 
Ülkemiz dünyanın kanlı örgütlerinin saldırısında altında olmasına rağmen, hedeflerimizden, yatırımlardan taviz vermemiştir. 
15 sene önce Türkiye'de milletvekili olma veya seçilme yaşı 30'du. Yani size güvenmiyorlardı biz ne yaptık dedik ki bu 18'e inmeli. Gençliğe ufuk verirseniz çok daha büyük davaların sahibi olurlar. 

Bizim devrimimiz sessiz devrimdir ve biz bunu yaptık. 

Bir ülkeyi ve milleti yenmenin en kestirme yolu tarihleriyle olan ilişkilerini kesmekten geçer. Bunu bize yaptılar. Bizim tarihimizle olan bağlarımızı kopardılar. Siz yine kısmen bunları okumadınız. Bizim okuduğumuz tarih kitaplarında mağlubiyetler doluydu. Özellikle bunun üzerinde ısrarla duruyoruz. Müfredatımızı buna göre yeniden düzenleyeceğiz ve anlı şanlı tarihimizi müfredatımıza geçireceğiz.

Gittiğim ülkelerin çoğunda 20'li yaşlarında bakanlar, milletvekilleri görüyorum. Seçilme yaşını önce 25'e ardından da 18'e indirdik. Bu düzenlemeleri gençlerimize ihsan değilmiş geciktirilmiş haklarının verilmesi olarak görüyoruz. Siyasete başladığım günden bu yana beni hiç mahcup etmeyen gençlerimizin bundan sonra de kendilerine duyduğumuz güveni boşa çıkartmayacaklarından eminim. 

Özgürlük mücadelemiz farklı görüntüler altında da Cumhuriyet tarihi boyunca kesintisiz sürmüştür. Terör örgütleri ülkemizi hiç boş bırakmamışlardır. Bu saldırı ve tacizlerde çok ciddi kayıplarımız oldu. Tüm şehitlerimizi bir kez daha yad ediyorum. Gazilerimize şifalar diliyorum. Bugün vatan topraklarında özgürce ve güven içinde yaşıyorsak bunu Şehitler Tepesi'ni boş bırakmayan kahramanlara borçluyuz.
 
Şu ana kadar 60'a yakın mağarayı uçaklarımız vurdular. Vurulan yerler de komondolarımız tarafından temizleniyor. Terör mücadelesini er veya geç sona erdireceğiz, bu işi başaracağız. Nasıl burdakileri inlerine kadar kovalıyorsak, 15 Temmuz'un ardından Yunan'a ve başka yerlere kaçanları kovalayacağız. 
Vatana hizmet bu ülkeye her alanda en iyisini vermeyi gerektiyor. Sanatta da sporda da bilimde de çok şey bekliyoruz. Gençlerimizle bir araya geldiğimizde hep aynı tavsiyeleri belirtirim, "Oku, düşün, uygula ve neticelendir." 

Siyaset insan yönetme sanatıdır. Bunu başardığınız anda iyi siyasetçi olursunuz. Tüm gençlerimizi tüm alanlarda etkin bir şekilde yer almaya devam ediyorum. 
Biz 70-80-90 kişilik sınıflarda eğitim verildiği bir dönemden geldik. Ama şimdi bu ortalama 30'un altına girdi. Biz üniversitelerin belli illerde olduğu bir dönemden geldik şimdi her ilde üniversite var. Eksiğimiz yok mu var, öğretmen konusunda bir eksiğimiz var şimdi bunu telafi etme gayreti içerisindeyiz. Milli Eğitim Bakanlığı'nın bütçesini 7,5 milyar liradan 85 milyar liraya yükselttik. 

Şehir hastaneleriyle ülkemizi zenginleştiriyoruz. Tüm çocukların okula gitmesini teşvik ettik. 28 Şubat döneminin ürünü olan işin mantığına da uymayan sekiz yıllık kesintisiz eğitim modelini kaldırdık onun yerine 4+4+4 sistemini getirdik. 

Dersaneleri kaldırdık. Şimdi haftasonu telafi kurslarını devlet kendisi verir oldu. FETO terör örgütü bize ilk ordan saldırdı. Nerden baksanız yılda bir milyar lira gelirleri vardı oradan. 

Değişim kesintisiz bir süreç. Eğer güncelleme yapmazsanız geri kalırsınız. Tribünde izleyen olmayalım, saha da oynayan olalım.