Edremit Kazdağları'ndaki köknarı ağacı İstanbul'un Fethi'nde büyük rol oynadı

Balıkesir’in Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan, İstanbul’un Fethi’nde karadan yürütülen gemilerin ve kızakların Edremit Kazdağları köknarı ile yapıldığını belirterek, bu ağaçları ve Kazdağları’nı korumanın önemli olduğunu vurguladı.

Edremit Kazdağları'ndaki köknarı ağacı İstanbul'un Fethi'nde büyük rol oynadı
29 Mayıs 2020 - 13:45

Balıkesir'in Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan, İstanbul'un Fethi'nde karadan yürütülen gemilerin ve kızakların Edremit Kazdağları köknarı ile yapıldığını belirterek, bu ağaçları ve Kazdağları'nı korumanın önemli olduğunu vurguladı.

"BU AĞAÇLARIN ÇAĞ AÇIP KAPATMADA ÖZEL BİR YERİ VARDIR"

567 yıl önce İstanbul'un Fethi'nde Kazdağları köknarının önemine dikkat çeken Başkan Arslan, "İstanbul'da karadan yürütülen gemilerde ve özellikle Haliç'e inmelerini sağlayacak kızaklarda özel bir ağaç aranmıştır. Suya dayanıklı, sağlam ve işlemesi kolay olduğu için bölgemizin köknarı seçilmiştir. Dünyada bir çağın açılıp, bir çağın kapanmasında Kazdağları köknarının özel bir yeri vardır" diyerek 7 tepeli şehrin fethinde Kazdağları'nın önemine dikkat çekti.

Başkan Arslan, "Bölgemizin Tahtacı Türkmenleri de o zamanlarda Fatih tarafından Toroslar'dan Kazdağları'na getirtilmiştir. Tahtacı Türkmenleri İstanbul'un fethi için ağaç temin etmiştir" açıklamasında bulundu.

Balıkesir'in Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan