DÜNYANIN EN BÜYÜK ELEKTRONİK SİGARA START-UP'I JUUL'ÜN HİKAYESİ

E-sigara şirketi Juul belirsiz bir gelecekle karşı karşıya. San Francisco'da bir parti ile Ploom adlı orijinal cihazlarını piyasaya sürdükten on yıl sonra, şirket Marlboro yapımcısı Altria'dan 12,8 milyar dolarlık bir yatırım aldı.

DÜNYANIN EN BÜYÜK ELEKTRONİK SİGARA START-UP'I JUUL'ÜN HİKAYESİ
14 Ocak 2020 - 13:38

Silikon Vadisi adlı Juul yükselişi görmek için aşağıda ki yazımızı okuyabilirsiniz.
2004: Stanford'da ürün tasarımı mezunu öğrenciler James Monsees ve Adam Bowen, Juul'un öncüsü Ploom için fikir yaratıyorlar.
2007: Monsees ve Bowen, San Francisco'da buharlaştırıcı başlangıcı Ploom'u kurdular.

PitchBook'a göre Ploom, 2008 yılının Şubat ayına kadar 900.000 dolarlık girişim finansmanı sağladı ve değerlemesini kabaca 3 milyon dolara çıkardı.
Bir 2011 açıklaması 75 $ için satılan Ploom cihazı, bir dolu olabileceğini ısı yanmayan bir ürün olarak nitelendirdi tek hizmet denilen doldurulmasına "Ploom Kapsüller." Bakla, tütün veya tütün dışı bileşenleri içerebilir.
1 Ağustos 2013: Ploom, Pax'ı San Francisco'da bir lansman partisiyle başlattı.
5 milyon dolara yaklaşan Ploom, gevşek yapraklı tütün için buharlaştırıcı olan Pax adlı bir cihaz başlattı. Cihazı piyasaya sürmek için Ploom , San Francisco'nun popüler Mission Bölgesi'nde bir lansman partisine ev sahipliği yaptı .

Şu anda Ploom yatırımcıları arasında Winston ve Salem sigaralarının üreticisi Japan Tobacco, Originate yazılım şirketi ve melek yatırım grubu Sand Hill de vardı.
16 Şubat 2015: Monsees ve Bowen, Ploom markasını ve buharlaştırıcı hattını Japon tütün şirketi JTI'ya satıyor. Pax Labs olarak yeniden markalaştılar.

Japan Tobacco Inc.'nin başkanı ve CEO'su Mitsuomi Koizumi, 2017 yılında Tokyo'daki şirketin merkezinde Reuters ile yaptığı röportaj sırasında bir Ploom kullanıyor
1 Haziran 2015: Pax Labs, Juul'u New York'ta bir parti ile tanıttı.
2016: Juul satışları Amerika’da % 700 arttı.
Juul cihazları popülerlik kazandı. ABC 7 News , satışların 2016'da % 700 arttığını bildirdi .
1 Temmuz 2017: Monsees ve Bowen, Juul Labs'ı bağımsız bir şirket olarak seçti ve eski Pax Labs CEO'su Tyler Goldman CEO'su oldu.
Kasım 2017: Juul piyasadaki en çok satan e-sigara oldu.
Juul , bunun 1 milyon adet sattığını söyledi . Nielsen verilerine göre şirket, e-sigara pazarının üçte birini de ele geçirdi.

11 Aralık 2017: CEO Tyler Goldman Juul'dan ayrıldı. Şirketin yeni CEO’su Kevin Burns oldu.
Aralık 2017: Juitch, PitchBook'a göre 112 milyon dolarlık girişim fonu topladı ve Nicholas Pritzker'ı yönetim kuruluna ekledi.
Nisan 2018: Komiser Scott Gottlieb liderliğindeki ABD Gıda ve İlaç İdaresi, Juul'un reşit olmayanlara satışlarını engellemek için bir 'gizli yaptırım' başlattı.
Bir araştırmada, Citigroup analistleri yatırımcıları Juul'un tütün stoklarını düşürmeye başladığı konusunda uyardı .
Not , Juul'un yükselişinin, satışlar beklenenden daha hızlı düştüğü için Altria, İngiliz Amerikan Tütünü ve İmparatorluk Markaları dahil olmak üzere tütün şirketleri için kötü bir şekilde durabileceğini öne sürdü .
Mayıs 2018: Juul, çalışanlarını 400 kişiyi daha işe alarak ikiye katladı.

8 Temmuz 2018: Wall Street analistleri, Juul'un 2014'ten bu yana çökmekte olan eski elektronik sigara pazarını canlandırdığını söylüyor.
Temmuz 2018 : JUUL Avrupa’da yayılmaya başladı. Tüm dünyaya hakim olmaya başladı.
10 Temmuz 2018: PitchBook'a göre Juul, şirkete 16 milyar dolardan fazla değer veren bir turda 1,2 milyar dolar topladı.