Devlet Bahçeli'den Kaz Dağları'ndaki Eylemcilere Tepki

MHP lideri Devlet Bahçeli, Kaz Dağları'nda altın madeni çalışmaları nedeniyle yüzbinlerce ağacın katledilmesine karşı eylem yapanlara tepki gösterdi.

Devlet Bahçeli'den Kaz Dağları'ndaki Eylemcilere Tepki
08 Ağustos 2019 - 16:20

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, gündemdeki konulara ilişkin olarak Ankara'da açıklamalarda bulundu. Suriye'de güvenli bölge kurulması, İYİ Partililere dönüş daveti ve Kaz Dağları'nda yaşanan ağaç katliamına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Bahçeli, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Suriye Sınırında Güvenli Bölge

Suriye'de oluşturulması planlanan güvenli bölge hakkında müttefik ülkelerin desteğinin çok önemli olduğuna vurgu yapan Bahçeli, güney sınırında güvenli bölge planlamasının kaçınılmaz bir zaruret olduğunu ifade etti. Türkiye'nin güvenlik ile ilgili kaygılarını telafi edebilecek tedbirlerin alınacak olmasının memnuniyet verici olduğunu dile getiren Bahçeli, yeni oyalama sürecine tevessül edilmemesi temennisinde bulundu.

Dönüş Davetini Tekrarladı

İYİ Parti üyelerine daha önce geri dönme çağrısında bulunan Bahçeli, aynı çağrıyı tekrarladı. MHP'den koparak İYİ Parti'ye katılanları kucaklaşmaya davet ettiğini hatırlatan Bahçeli, bu davetin geniş yankı uyandırdığını savundu. “İP'te milliyetçi ve ülkücünün yeri yoktur.” ifadesini kullanan Bahçeli, bu partinin Kandil ve Pensilvanya'nın ileri karakolu olduğunu söyledi. Ülkücüye haydut demenin şerefsizlik olduğunu belirten Bahçeli, ülkücü kardeşlerini bir kez daha MHP'ye dönmeye davet etti.

Ağaç Katliamına Farklı Yorum

Devlet Bahçeli, Kaz Dağları'nda devam eden altın madeni çalışmalarında yüzbinlerce ağacın kesilmesine karşı eylemde bulunanlara tepki göstererek muhalefete yüklendi. CHP ile HDP'ye yönelik eleştirilerde bulunan Bahçeli, doğa katliamını ise; “Orman yakan namertlerin ağaç kesiliyor diye çığlık atması mide bulandırıcı bir çelişkidir.” şeklinde yorumladı.