CHP'nin Ağır Toplarından Görevden Alma Kararına İlk Tepkiler

Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye Başkanlarının İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınmasına yönelik olarak CHP'li isimlerden tepkiler geldi.

CHP'nin Ağır Toplarından Görevden Alma Kararına İlk Tepkiler
19 Ağustos 2019 - 15:06

İçişleri Bakanlığı tarafından HDP'li bazı belediyelere yönelik kayyum kararı alınmasının ardından Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlarının görevden uzaklaştırılmasına ilişkin olarak CHP'li birçok isimden tepkiler gelmeye başladı.

Özgür Özel

CHP Milletvekili ve Grup Başkanvekili Özgür Özel sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, AKP iktidarının yol ayrımında olduğunu ve demokrasiyi değil faşizmi seçtiğini ifade etti. Büyük çoğunlukla halkın tercih ettiği belediye başkanlarının görevden almanın iktidarın kendi varlığını tartışmaya açması olarak niteleyen Özel, seçimle gelenin artık seçimle gitmiyorsa; iktidarı elinde tutanların darbeci ve faşist olduğunu vurguladı.


Mehmet Bekaroğlu

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu ise, İçişleri Bakanlığı'nın kararına Twitter hesabından yaptığı paylaşımda tepki gösterdi. Bekaroğlu yaptığı açıklamada, “Yazık, yazıklar olsun, bu kadar bedelden sonra gelinecek yer burası mı olacaktı?” ifadelerini paylaştı.


Tunç Soyer

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye Başkanlarının görevden uzaklaştırılmasına tepki göstererek, bu kadar keyfi bir uygulamayı hiç kimsenin hak etmediğini ifade etti. Bu kararı her gün demokrasiden uzaklaşmanın göstergesi olarak tanımlayan Soyer, bu kararların devamının gelmemesini diledi ve en kısa sürede şeffaf bir şekilde gerekçelerin ortaya konulmasını istedi.


Canan Kaftancıoğlu

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ise, sosyal medya hesabından tepki gösterdiği karara ilişkin olarak “Halk iradesine bir darbe” nitelemesinde bulundu. Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir belediyelerinin seçilmiş başkanlarının görevden alınarak yerlerine kayyum atanmasının hukuka aykırı olduğunu ifade eden Kaftancıoğlu, “Halkın seçimle siyasal tercihlerine darbe” ifadesini kullandı.


Onursal Adıgüzel

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Milletvekili Onursal Adıgüzel de sosyal medya hesabından İçişleri Bakanlığı'nın görevden alma kararına tepki göstererek, bunu; halk iradesine indirilmiş bir darbe olarak tanımladı. Bu kararın Türkiye'yi dünya nezdinde itibar kaybına uğratacağına dikkat çeken Adıgüzel, demokrasinin askıya alınması kararı olarak niteledi.