CHP Kemalpaşa İlçe Başkanı Ayçil: Bizim hedefimiz Kemalpaşa'da seçim almak

CHP Kemalpaşa İlçe Başkanı Mehmet Ayçil Gazete Demokrat'a yerel seçimlere dair değerlendirmede bulundu. Ayçil 13 aday adayının başka hiçbir partide bulunmadığı vurgusunu yaparak seçime hazır oldukları mesajını verdi.

11 Ağustos 2018 - 11:30 - Güncelleme: 11 Ağustos 2018 - 11:46

Gazete Demokrat/ Oğuz Can Demirören - Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kemalpaşa İlçe Başkanı Mehmet Ayçil, yerel seçimler öncesi partisinin nasıl hazırlandığından ve Kemalpaşa'nın sorunlarını Gazete Demokrat'a verdiği röportajda anlattı. Mevcut belediyeyi de değerlendiren Ayçil, yerel seçimlerde Kemalpaşa'nın CHP'ye geçeceğinden emin olduğu mesajını verdi. 

"13 aday adayımız var"

Oğuz Can Demirören - Kemalpaşa'da CHP'nin yerel seçim öncesi durumu nasıl?

Mehmet Ayçil - Biz Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra adaylarımız azalır zorlanırız diye düşünüyorduk. Ama tam tersi şu an 13 aday adayımız var. Biz yerel seçimlere var gücümüzle hazırlanıyoruz. Kemalpaşa'yı alacağımıza da inanıyoruz. Bizim tek sıkıntımız, genel merkezdeki yönetim sıkıntısının sona ermesi, aday belirleme şeklimizin ortaya
çıkması, adayı hangi şekilde belirleyeceğimizi netleştirdikten sonra aday ve meclis üyelerini belirleyip sokağa çıkmak. Bizim hedefimiz Kemalpaşa'da seçim almak. Ben ilçe başkanı olurken bu adamlar bana tecrübelisin, bu işin hakkından sen gelirsin, hep beraberiz diye oy verdiler. Biz de bu işin hakkından gelmek zorundayız ve geleceğiz.  

"Bizim Kemalpaşa'da sıkıntımız yok"

Oğuz Can Demirören - CHP yerel seçimlere nasıl hazırlanıyor?

Mehmet Ayçil - Bizim Kemalpaşa'da sıkıntımız yok, hiçbir partide böyle aday adayı listesi yoktur. Kemalpaşa'da bizim tek sorunumuz genel merkezin aday belirleme şeklini önümüze koyması. Bizde aday belirleme 3 şekilde oluyor. Bir ön seçim, iki eğilim yoklaması, üç merkez yoklaması. MYK bize der ki ön seçimle yapacağız, eğilim yoklamasıyla yapacağız, genel merkez yoklamasıyla yapacağız. Ona göre çalışmalarımız hazır, biz raporlarımızı genel merkeze sunacağız, genel merkez takdirini beyan edecek. Ön seçim derse daha güzel olur, eğilim yoklaması derse daha da razıyız ama merkez yoklamasında da biz pek gönüllü değiliz fakat elimizden geleni yapacağız. Merkez yoklaması yapmaya kalkarlarsa da bizim dışımızda hareket edeceklerini sanmıyoruz. Biz adayımızı, meclis listemizi hazırlayıp en kısa zamanda sokağa halkın karşısına çıkmaya hazırız. Bir tek genel merkezimizin seçim takvimini bekliyoruz.

Oğuz Can Demirören - CHP Kemalpaşa'nın en büyük sorunu olarak neyi görüyor?

Mehmet Ayçil - Kemalpaşa'da o kadar büyük sorunlar var ki. Kemalpaşa'da en büyük sorun yeraltı kanalizasyon, Armutlu, Ören, Bağyurdu arıtmaya bağlanmamış bölgelerin arıtmaya bağlanması. 

Oğuz Can Demirören - Büyükşehir belediyesinin görevi değil mi kanalizasyon?

Mehmet Ayçil - Görev olarak ayırmıyorum, Kemalpaşa ve Büyükşehir birlikte yapıyorlar bunu. Benim için öncelikli olarak Kemalpaşa'da altyapının bitirilmesi lazım. Çektiğimiz eziyeti görüyorsunuz. Kemalpaşa'da içme suyu değişti arkasından elektrik yer altına alınıyor, herkes isyanda. Armutlu öyle, kazılmadık yerimiz kalmadı. Halkımız isyanda ama yapılan hizmetin elbette bir cefası olacak, bunu da normal karşılamak lazım. Cefa çekmeden sefa sürmek mümkün değil, ama planlı yapılmasında fayda var. Şimdi merkez anayolumuz bir kazıldı su, bir kazıldı elektrik, bir kazıldı doğalgaz... O güzelim asfalt ağlıyor. Bunlar planlı yapılsa ortak çalışılsa hem bütçe açısından, hem tasarruf açısından milletin rahatı refahı için daha düzgün, daha hızlı, daha organize çalışılabilir. Kanalizasyondan sonra Kemalpaşa'nın yeşil alanlarının korunması sorunu var. Yine Kemalpaşa'da büyük bir imar sorunu var 

"Armutlu'nun, Bağyurdu'nun bazı sokaklarına ne itfaiye ne ambulans giremez durumdadır"

Oğuz Can Demirören - Kemalpaşa'daki imar sorununu biraz açar mısınız?

Mehmet Ayçil - Kemalpaşa'ya daha önceki belediyeler döneminde, belde belediyeleri varken her yer imara  açılmış. Planlı plansız belediyeler kendi kafalarına göre imara açmışlar. Kemalpaşa'da doğru düzgün bir şehirleşme yok. Eğer bu kentsel dönüşüm dedikleri, çok güzel planlanır yapılabilirse olur. Olmazsa Kemalpaşa'nın yeni yerleşim yerleri şehir arasında eski yerler maalesef gecekondu bölgesi gibi. Bu sadece Kemalpaşa için değil, Armutlu, Bağyurdu, Ören için de geçerli. Konutları yeni alanlara taşıyıp, yeni yerleşim alanları yapıp araziyi talan etmektense eski binaları adalar şeklinde yenilenmesi, şehrin yeniden dizayn edilmesi gerekir. Şu anda Armutlu'nun, Bağyurdu'nun bazı sokaklarına ne itfaiye ne ambulans giremez durumdadır. Eğer planlamayı, dönüşümü buralarda gerçekleştirirsen düz alana binlik beşbinlik yapıp, imara açıp imar oluşturmak çok kolay. Bunu oluşturuyorsan eskileri yok et araziye çevir o zaman. Bu arazi talanını önlememiz lazım. Şu anda imar barışından dolayı o kadar çok kaçak yapı var ki. Anlatamam size mümkünse bir gün gelin araca binelim götüreyim. Şu anda Armutlu'da tarımsal sit alanı ilan edilmiş yerde 2 bin 3 bin metrekare kapalı alan inşaat yapılıyor. Adam rahat, nasıl olsa barış var. Ben bunu Ekim'e kadar bitireceğim, Kasım'da da ruhsatımı alacağım diyor.

"Tarımsal sit alanına taş üstüne taş koyamazken depo yapılıyor"

Şu anda Ankara asfaltının Kuzey'i ile eski Bağyurdu İzmir yolunun Güney'i arasındaki alan tarımsal sit alanı. Bu tarımsal sit alanına taş üstüne taş koyamazken depo yapılıyor. Tarımsal depo mudur, 2 bin metrekare kapalı alan, ee ne olacak burada. Akıllara zarar. İmar barışı kaçak yapılaşmayı körükledi. Bunların denetlenmesi, kontrol altına alınması ve her şeyin özü kanuna kitaba uyulması. Nasıl olsa af gelecek diye millet yapıyor, ondan sonra çarpık yapılaşma, arazi talanı, yeşil talanı her şey mevcut. 

"Alsın eline kağıdı kalemi, gitsin saysın bakalım gündüz orada kaç kişi oturabiliyor."

Oğuz Can Demirören - Mevcut belediye yönetiminin çalışmaları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Mehmet Ayçil - Mevcut belediye yönetimi kendi kafasına göre çok güzel şeyler yaptığını savunuyor. Evet bazı güzel şeyler oluyor ama Armutlu pazaryeri onlardan biri değil. Hani doğuda bir heykel vardı da ucube diye tutturdular ya. Aha bizim park da maalesef ucube. Güneşin alnında cayır cayır, sadece ve sadece fıskiyeler var. Oturacak kapalı bir yer yok. O parkın pazar yerinden farkı kalmadı. Bütün kahveler pazarcı çadırını açtılar, pazar çadırı altında oturacağız diye uğraşıyorlar. Park yeşil bir alan içerisine yapılır, park insanların huzurla dinlenip, eğlenip, kafa dinleyeceği bir yer olur. Maalesef bizim park deniz kenarında güneşlenmek için yapılmış gibi. Oturma yerleri dahi böyle. Ama sayın başkana sorarsan Armutlu'da meydan yaptık park yaptık. Pazar yeri nerede? Alsın eline kağıdı kalemi, gitsin saysın bakalım gündüz orada kaç kişi oturabiliyor. Oturamazsın mümkün değil. 37 derece, taban beton, kapalı yer yok, bir tek ağaç gölgesi yok oturamazsın.

"Bilgi Evleri yapıldı, nasıl bir etkinlik sergilediklerini merak ediyorum"

Yüzme havuzu güzel oldu, sözümüz yok, güzel yapılan şeylere hayır dememek lazım. Bağyurdu'na bir şeyler yapılmaya çalışıyor, Kemalpaşa merkeze bir şeyler yapılmaya
çalışılıyor. Benim gördüğüm kadarıyla "Bilgi Evleri" yapıldı, nasıl bir etkinlik sergilediklerini merak ediyorum. Buradaki Kına Sarayı bitmedi, onun nasıl bir işler göreceğini de merak ediyoruz. 

"Sayın başkan haftaya geliyorum dedi ama o hafta bitti hala gelmedi."

Sayın Arif Uğurlu'ya ben dedim ki "Başkan bir gün gel Armutlu'ya, bizim sanayimiz var biliyorsun, sanayinin yanından bir dere akıyor. Bu dereyi Devlet Su İşleri islah etti. Biz Rıdvan Karakayalı döneminde derenin de sanayinin de doğusunu düzenleyelim" dedik, proje hazırladık. Bu projenin örneği var önümüzde, Irlamaz'ın kenarı gibi yapalım. Yürüyüş yerleri olsun, piknik yerleri olsun. Suyumuz var, deremiz var, göletimiz var. Aç göleti gram gram su ver, dere susuz kalmasın. Sayın başkan haftaya geliyorum dedi ama o hafta bitti hala gelmedi. Rıdvan Karakayalı dönemi istedik, bu bölgeyi bize projemiz olmasına rağmen vermediler. Ama şu anda bunlar bu yeri aldılar, Belediye Fen İşleri Daire Başkanlığı yaptılar. Üzerine de bu çıkan taşları döküyorlar, geniş bir alana. Şu sanayinin her tarafını yeşillendirsek, Turgutlu'nun Irlamaz çayının etrafı gibi yapsak, keza aynı şey Bağyurdu'nda da yapılabilir Ören'de de yapılabilir. Ören'inki öyle yarım duruyor.

Oğuz Can Demirören - Kemalpaşa'da CHP'nin tekrar belediyeyi kazanması durumunda neler değişecek?

Mehmet Ayçil - Bizim derdimiz insan, Cumhuriyet Halk Partisi olarak biz insanların ayaklarına hizmet götürmek için her türlü çareye başvuracağız.  İzmir modeli zaten Türkiye'ye örnek olacak bir model. Büyükşehir'in politikalarını biz yerelde Büyükşehirle beraber daha yakında uygulayacağız ve hizmeti halkın ayağına götüreceğiz. Bana saray, han, bina lazım değil bana insan lazım. İnsanların mutlu yaşaması için, insanların ekonomisinin düzelmesi için, insanların sağlıkta en iyi hizmet alabilmesi için yapılması gerekenleri yapacağız. Öncelikle beldelerdeki sağlık ocaklarının Cumartesi ve Pazar faaliyet göstermesi için Valilikle, Kaymakamlıkla, Bakanlıkla gerekli görüşmeleri yapacağız. Bugün Armutlu'da 3 tane iğnesi olan insan Cuma günü iğnesini vurdurdu mu Cumartesi, Pazar günü iğne vurdurmak için Kemalpaşa'ya geliyor. Bağyurdu öyle, Sarılar öyle, Sinancılar öyle. Ya kardeşim siz belediyesiniz hiçbir şey yapamıyorsanız belediye hizmet binalarının birine bir hemşire koyun iğnesini yapsın. Dışarıda iğne yaptıramıyorsun, yasak. Akşam geliyorsun 7'de acilin önüne iğne vurdurmaya.

Oğuz Can Demirören - Belde belediyelerinin kapatılmasının ardından vatandaşın işleri zorlaştığını söylüyorsunuz yani?

Mehmet Ayçil - Yerel yönetimler beldelerdeyken vatandaş beldede her işini görüyordu. Belde belediye başkanına derdini anlatıyordu. Belde belediyesi yerinde hizmet veriyordu. Bağyurdu, Ören, Armutlu belediyelerinin doktoru vardı. Merkezi yönetimi bir yere topla ama halka dokunacak, halka hizmet verecek özellikle sağlık açısında bunları bir yere toplama bunlara yerinde hizmet ettir. Biz halka hizmet edeceğiz, bizim derdimiz halkın huzurlu yaşaması. Adam bir tek elektrik faturası yatırmak için oradan buraya gelmeyecek, bir emlak vergisi ödemek için oradan buraya gelmeyecek. Yapılması gereken bu. 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Halil Cengiz
    7 ay önce
    CHP ilçe başkanı iken CHP li belediye başkanı var iken neden seçim kaybedildi. Önce özeleştiri yapılmadan seçimi alacağız lafı boş kimse kusura bakmasın seçim alınmaz çünkü satılmıyor.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
CHP'nin acı günü: Yücel Özen hayatını kaybetti
CHP'nin acı günü: Yücel Özen hayatını kaybetti
Ödemiş'te çifte tören
Ödemiş'te çifte tören