Bornova’da misket üzümü hasadı yapıldı

Dünyaca ünlü misket üzümü artık anavatanında hayat buluyor

29 Ağustos 2018 - 09:09

Bornova’nın unutulan değerlerinden biri olan ve dünya literatürüne ‘Bornova Misketi’ adıyla giren misket Üzümü yeniden anavatanında hayat buldu. Yıllardır üretimi azalan ve Bornova Belediyesi’nce  oluşturulan bağda yetiştirilmeye başlanan üzümlerin yeni sezon hasadı yapıldı. 

İlçenin unutulan değerlerini tekrar kazandırmak için birçok proje üreten Bornova Belediyesi, dünyada lezzetiyle tanınan ve en iyi şarapların yapımında kullanılan Misket Üzümü’nü anavatanında yeniden yetiştiriyor. Çamiçi Mahallesi’nde 5 dönümlük bir alanda yer alan Bornova Belediyesi üzüm bağlarında yetişen üzümlerin yeni sezon hasadı yapıldı. 

Misket Üzümü hasatına Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila’da katılarak çalışanlarla beraber üzümleri topladı. Misket üzümün üretiminin yıllar önce durduğunu ifade eden Başkan atila, “İlçemizden dünyaya yayılan bu lezzetin tekrar hayat bulması bizim için büyük bir mutluluk . Bu proje ile Bornova ve İzmir yok olmuş çok önemli bir değerine yeniden kazanırken, önemli bir markasını da kavuşmuş oldu” dedi. 
 

Bu haber 1453 defa okunmuştur.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İlkay Gündoğan ve Emre Can'dan 'asker selamı' açıklaması
İlkay Gündoğan ve Emre Can'dan 'asker selamı' açıklaması
KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı'nın karşı çıktığı Barış Pınarı Harekatı'na sosyalist Venezüella destek verdi
KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı'nın karşı çıktığı Barış...