Bir zamanlar balık tutulan, kurbağa sesleri gelen Riva deresinin son hali yürek burktu

Çevredeki fabrikalara ait atık suların karışmasıyla Riva deresi siyaha boyandı. Çevre sakinleri bir zamanlar derede 15-20 kiloluk balıkların yaşadığını söylerken, İBB’nin şikayetlere karşılık vermemesine ise tepki gösterdi.

Bir zamanlar balık tutulan, kurbağa sesleri gelen Riva deresinin son hali yürek burktu
27 Mayıs 2020 - 14:15

Beykoz'daki Riva deresi kirlilik nedeniyle son bir aydır simsiyah akıyor. 15-20 kiloluk balıkların tutulduğu, suyunun içilebilir olduğu dere; şimdilerde çevredeki fabrikaların kimyasal atıklarının da akıtılmasıyla kötü kokmaya başladı. Çevre sakinleri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Beyaz Masa'ya konuyu ilettiklerini ancak cevap alamadıklarını söyleyerek yaşanan duruma tepki gösterdi.

"İBB'DEN YANIT ALAMIYORUZ"

Dere yüzünden tedirginlik yaşayan Öğümce Mahallesi sakinlerindne Metin Türk, "Diğer köylerde fabrikalar var. Aynı zamanda arıtma tesisleri var. Bunların arıtmaları olmadığı için bu pis sular dereye akıyor. Burada balıklar yaşardı. Derenin içi kaynıyor. Koronavirüsten kendimizi korumaya çalışırken bir de bu çıktı. İnanın bu virüsten daha kötü. Yapılan hiçbir şey yok. Biz İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne defalarca talepte bulunduk. Beyaz Masa'ya defalarca kayıt oluşturduk. Ama ne gelen var ne gören var. Yanıt alamıyoruz. 'Tamam beyefendi' diyerek telefonu suratımıza kapatıyorlar" dedi.

"SİMSİYAH, KİMYASAL SU AKIYOR"

Öğümce Mahallesi sakini Özcan Adem, "Şu an tarlalarımızı ektik ama sulama yapamıyoruz. Bu suyla nasıl bir sulama yaparız simsiyah, kimyasal akıyor. Zor durumdayız. 15-20 kiloluk balıklar tutuluyordu ama şu an hiçbiri yaşamıyor. Kurbağa sesi de yok. Gerçekten çok üzücü bir durum. Hiçbir yetkili gelmiyor. Ömerli'den Riva'ya kadar 28 kilometre bir dere. Çok güzel yeşilliğin içinde ama akan su insanı tedirgin ediyor" dedi. Bölge sakinlerinden Nuray Yılmaz ise "Bu derenin durumu içler acısı. Burada tarımcılık ve hayvancılık var. 15-20 gün sonra büyükbaş hayvanlar dereye serinlemek için gelecek. O zaman ne olacak, sağlığımız için burası çok önemli. Simsiyah hiçbir berraklığı kalmamış" sözlerini kullandı.