Binali Yıldırım: Devrimci Kimliğimizi Hiç Yitirmedik

AKP'nin referandum kampanyası bugün Başbakan Yıldırım ve partililerin katılımıyla Arena Spor Salonu'nda yapılıyor. Katılımcılar Türk bayrağı dışında başka herhangi bir flama ve bayrak taşımıyor.

Binali Yıldırım: Devrimci Kimliğimizi Hiç Yitirmedik
25 Şubat 2017 - 17:31

AKP ‘evet’ kampanyasını Ankara Arena Spor Salonu’nda bugün saat 11.00’de düzenlenen toplantı ile başlattı. Mustafa Kemal Atatürk’ün, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ve Başbakan Binali Yıldırım’ın posterleri, Türk bayrağı ve AKP bayrağı asıldı. Katılımcılar ise sadece Türk bayrakları taşıdı.

AKP’nin halk oylaması kampanya tanıtım toplantısı öncesi salon dışındaki partililere seslenen Başbakan Binali Yıldırım, “Buradan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a selamlarımızı gönderiyoruz. “Bugün Türkiye’nin aydınlık yarınlara kapılarını aralayacak 16 Nisan halk oylaması için kampanyamızı resmen başlatmış oluyoruz” dedi. Yıldırım 18 maddelik anayasa değişikliği teklifini madde madde değerlendirdiği konuşmasında salondakilere sık sık ‘evet’ dedirtti.

Yıldırım salonda yaptığı konuşmada ise söze 15 Temmuz’da ve terör saldırılarında öldürülen, Erol Olçok, Ömer Halisdemir ve Fethi Sekin’i anarak başladı. “Devrimci kimliğimizi hiç yitirmedik, her gece yatarken bugün millet için ne yaptık diye düşündük” diyen Başbakan Yıldırım’ın konuşmasından satır başları şöyle:

HER GECE MUHASEBE YAPTIK: Bugün bu muazzam toplantımızı gerçekleştiriyoruz. Ama bir eksikliğimizi hissediyoruz. Bugünlere birlikte geldiğimiz şehit Erol Olçok kardeşimizi ve oğlu Abdullah Tayyip’i de burada özellikle anmak istiyorum. Ömer Halisdemir’den Fethi Sekin’e bütün şehitlerimizi rahmetle şükranla anıyorum. Mekanları cennet olsun. Bugün yeniden kutlu bir yolculuğa çıkıyoruz. Bugün yeni bir başlangıç için ‘Bismillah’ diyoruz. Yarının güçlü Türkiyesini kurma yolunda bu salonda ilk adımımız atıyoruz. Bundan 16 yıl önce yola çıktık. Reform heyecanımızdan, değişim heyecanımızdan hiçbir şey kaybetmedik. Devrimci kimliğimizi hiç yitirmedik. Her gece başımızı yastığa koyarken ‘Bugün Allah için, millet için ne yaptık’ diye muhasebe yapmaktan hiç geri durmadık.

MUSTAFA KEMAL’E DE HAYIR DEDİLER: Heyecanımızı yeniledik, coşkumuzu yeniledik. Asla ‘Yeter artık’ demedik. Ne dedik? Bu aziz millet her şeyin en yenisini hak ediyor. Onun için yeniliğin daima peşinden koştuk. Yenilik zordur ancak zor diye yeniliğe direnenler, tarih sahnesinden yok olup giderler. Unutmayalım, korkaklar asla zafer anıtı dikemezler. Değişime, gelişime ‘Hayır’ diyenler ortaya hiçbir eser koyamazlar. Fatih Sultan Mehmet, İstanbul’u fethederken ona da ‘Hayır’ diyenler oldu. Gazi Mustafa Kemal’i düşünün… Samsun’a giderken ona da ‘Hayır’ diyenler oldu. Mütareke basını hep bir ağızdan ‘Hayır’ diyordu. Gazi Mustafa Kemal bunlara aldırış etmedi.

MİLLET SEÇEMEZ DEDİLER SEÇTİK: ‘Recep Tayyip Erdoğan milletvekili olamaz, muhtar bile olamaz’ dediler. Millet ‘Evet olacak’ dedi. Recep Tayyip Erdoğan’ı milletvekili de yaptı, Başbakan da yaptı. Onlar her reformda ‘Hayır’ dediler. Biz her seferinde ‘Evet’ dedik. Yolumuza devam ettik. 2007 yılında ‘Hayır siz Cumhurbaşkanı seçemezsiniz’ dediler. Biz ‘Seçeriz’ dedik. Millete gittik, milletimiz ne dedi? ‘Evet’ dedi. Ve Cumhurbaşkanımızı seçtik. ‘Millet Cumhurbaşkanı seçemez’ dediler. Biz ‘Seçeriz’ dedik, milletimiz ‘Evet’ dedi. Cumhurbaşkanını bizzat millet kendi ‘Evet’ oylarıyla seçti.

Bizim İstiklal Marşımızın ilk kelimesi nedir? Korkma! Bizim siyasetimizde asla korkaklık yoktur. Bize korkaklık yakışmaz. Bizim siyasetimiz cesur siyasettir. Bizim siyasetimiz yenilik siyasetidir, değişim siyasetidir. Heyecan tazeleme siyasetidir. Bizim siyasetimiz reform siyasetidir. 16 Nisan’a kadar meydan meydan, sokak sokak, kapı kapı dolaşarak ne diyeceğimizi biliyoruz değil mi? Bizde korku yok ama korkutmak da yok. Biz gönülden evet istiyoruz. Bunu da tek tek, tane tane anlatarak akıllara olduğu kadar kalplere de hitap ederek başaracağız.