Basın kartları uzatılmayan üç Alman gazeteciden ikisi Türkiye'den ayrıldı

Türkiye'de görev yapan üç Alman gazetecinin ikisi, basın kartlarının uzatılması için yaptıkları başvurunun reddedilmesinin ardından bugün Türkiye'den ayrıldı.

10 Mart 2019 - 22:30

Türkiye'de görev yapan yabancı gazetecilerin, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'na basın kartı başvurusu yapması gerekiyor. Bu kart, Türkiye'de görev yapabileceklerine dair resmi izin niteliği taşıyor ve aynı zamanda oturma izni almanın da ön koşulları arasında yer alıyor.

Bu nedenle basın kartı başvuruları Mart başında reddedilen Tagesspiegel gazetesinin Türkiye muhabirlerinden Thomas Seibert, ZDF televizyonunun İstanbul Büro Şefi Jörg Brase ve Kuzey Alman Radyo ve Televizyon Kurumu (NDR) çalışanı Halil Gülbeyaz'ın 10 gün içerisinde Türkiye'den ayrılmaları gerekiyordu. Bu süre, bugün doldu.

Sürenin dolmasıyla birlikte Seibert ve Brase, Türk Hava Yolları'nın tarifeli seferiyle Türkiye'den ayrıldı. Alman vatandaşı olan Gülbeyaz'ın ise Türkiye'de oturma izni bulunuyor.

Brase, Ocak 2018'de İstanbul'daki görevine başlamıştı. Seibert ise 22 yıldır Türkiye'de görev yapıyordu.

"Türkiye uluslararası basını da susturmaya çalışıyor"

İki gazeteci, Türkiye'den ayrılmadan önce bir basın toplantısı düzenledi.

Brase ve Seibert, Türk hükümetini uluslararası medyayayı "susturmaya" çalışmakla suçladı.

Brase, "Türk hükümeti, ulusal medyayaı büyük oranda susturmayı başardı ve şimdi aynısını uluslararası basın için yapmaya çalışıyorlar. Türkiye ile ilgili haberler yapmaya devam edeceğiz ama ne yazık ki bunu artık Türkiye dışından yapıyor olacağız" dedi.

Brase ayrıca, Berlin'deki Türk Büyükelçiliği'nin ZDF ve Tagesspiegel'den başka muhabirler göndermelerini istediği ancak bu teklifin iki basın kuruluşu tarafından da reddedildiğini söyledi.

Üç gazetecinin basın kartı uzatım başvurusunun neden reddedildiğine dair herhangi bir bilgilendirme yapıldı.

Almanya ise yaşananlara tepki gösterdi. Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Tagesspiegel gazetesine yaptığı açıklamada, Alman ve Avrupalı gazetecilerin Türkiye'de mesleklerini özgürce yapamamalarının "kabul edilemez" olduğunu söyledi.

Maas, "Eğer gazetecilerin işlerini yapmalarının engellenmesi bizim basın özgürlüğü anlayışımıza bağdaşmıyor" dedi.

Almanya seyahat uyarısını güncelledi

Almanya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'ye yönelik seyahat uyarısını güncelledi. Dün yapılan güncellemede, Alman vatandaşlarına Almanya'da sarf ettikleri bazı görüşlerin Türkiye'de hoş karşılanmayabileceği ve tutuklamayla sonuçlanabileceği uyarısı yapıldı.

Bakanlığın güncellenen seyahat uyarısında, "Alman hukukuna göre ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilen bazı açıklamalar, Türkiye'de bazı kısıtlamaların konulmasına ve soruşturmaların başlatılmasına yol açabilir" denildi.

Uyarıda ayrıca, "Türk hükümetinin, Alman medya kuruluşları ve sivil toplum örgütlerinin temsilcilerine karşı bazı girişimlerde bulunma… ihtimali saf dışı bırakılamaz" ifadesine yer verildi.

Seyahat uyarısında, Türkiye'ye turistik amaçla gidecek olan Alman vatandaşlarının yasaklanmış grupların toplantılarına katılmaları ve sosyal medya paylaşımlarında Türk hükümetini eleştiren paylaşımlar yapmaları halinde tutuklanabilecekleri de belirtildi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, geçen hafta içinde "Almanya'da terör örgütü toplantılarına katılıp tatil amacıyla Türkiye'ye gelenler tutuklanacaklarin havalimanında tutuklanacağını" söylemişti.

Reuters, temasa geçtikleri Bakanlık sözcüsünün seyahat uyarısının dün güncellendiğini doğrulayarak, Türkiye'de görev yapan üç Alman gazetecinin basın kartı uzatılması başvurusunun "hiçbir gerekçe gösterilmeden" reddedildiğini anımsattığını bildirdi.

Bakanlığın uyarısında, son iki yıl içerisinde çok sayıda Alman vatandaşının "keyfi bir şekilde" tutuklandığı da belirtildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Metin Feyzioğlu'ndan Töreni Boykot Eden Barolara Eleştiri
Metin Feyzioğlu'ndan Töreni Boykot Eden Barolara Eleştiri
Kanada Başbakanlık Ofisi'nden Kazdağları Başvurusuna Yanıt
Kanada Başbakanlık Ofisi'nden Kazdağları Başvurusuna Yanıt