Barış Pınarı Harekatı nedeniyle Türkiye'ye 'yaptırım tasarısı' hazırlayan ABD'li Senatör Graham, Trump'ın en yakınındaki isim çıktı

Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, ABD Kongresi’nde Türkiye’nin Barış Pınarı Harekâtı’na en fazla tepki veren isimler arasında geliyor. ABD’li Senatör Graham, Trump’ın en yakınındaki isim olmasına rağmen Trump ile ilk kez farklı fikirde yer alıyor.

Barış Pınarı Harekatı nedeniyle Türkiye'ye 'yaptırım tasarısı' hazırlayan ABD'li Senatör Graham, Trump'ın en yakınındaki isim çıktı
11 Ekim 2019 - 11:57

ABD Başkanı Donald Trump'ın Suriye'nin kuzeydoğusundaki askerlerini güneye doğru çekerek, Türkiye'nin olası operasyonunun önünü açmasına en fazla itiraz eden isimlerin başında Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham geliyor.

ABD Başkanı'nın birçok konuda en önemli destekçilerinden olan Graham, sadece Trump'ın Suriye konusundaki politika değişikliğini eleştirmekle kalmadı, aynı zamanda Türkiye'ye yönelik yaptırımlar uygulanması için de harekete geçti. Graham, Trump ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Pazar akşamki telefon görüşmesinin ardından yapılan yazılı açıklamada Türkiye'nin operasyona başlamasının önünün açılmasından bu yana, bu karara ve operasyona en sert şekilde karşı çıkıyor.

64 yaşındaki Cumhuriyetçi Senatör, Pazartesi sabahı Başkan Trump'ın da izlediği bilinen Fox News'taki Fox and Friends programına katılarak, Türkiye'nin Suriye'ye "adımı atması halinde" yaptırım uygulamak için elinden geleni yapacağını söyledi. Ayrıca, Trump'ın Suriye'de DEAŞ'ın yenilgiye uğratıldığı yönündeki değerlendirmelerinin de doğru olmadığını aktardı. Graham, benzer görüşlerini farklı televizyon programları ve sosyal medyada da dile getirmeyi sürdürdü. ABD basınında, Trump'ın bu son kararının, bugüne kadar neredeyse tüm dış politika kararlarına destek veren ve Başkan'ın en yakınındaki Senatörlerden biri olan Graham'ın dahi "sabrını taşırdığı" yönünde yorumlar yapıldı. Türkiye'ye yaptırım tehdidinde bulunan ve bu nedenle bugüne kadar desteklediği Trump'ı eleştirmekten geri durmayan Senatör Graham, kim ve ne kadar etkili bir isim?

TRUMP'IN ARKADAŞI, ADALET KOMİTESİ BAŞKANI

Graham, 2003 yılından bu yana Cumhuriyetçi Parti'nin güçlü olduğu Güney Carolina eyaletinden senatörlük yapıyor. Asker kökenli senatör, Cumhuriyetçilerin en etkili isimleri arasında yer alıyor. 2015 yılında başkanlığa aday adayı oldu ancak yeterli desteği alamadığını görünce adaylıktan çekildi.