Balık Yağı Besin Değeri Açısından Yüksek Midir?

Balık yağı besin değeri hesaplandığında ortaya çıkan tablo oldukça iç açıcıdır. Takviye edici gıdalara günümüzde daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır.

Balık Yağı Besin Değeri Açısından Yüksek Midir?
22 Ocak 2020 - 12:56

Balık yağı besin değeri hesaplandığında ortaya çıkan tablo oldukça iç açıcıdır. Takviye edici gıdalara günümüzde daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır. Bunun sebebi yanlış ve düzensiz beslenmeden kaynaklanmaktadır. Vücut gerekli besinleri almadığı zaman birtakım sinyaller verir. Mevsim geçişlerinde direncin düşmesi, hastalıkları kolay atlatamama gibi pek çok istenmeyen durum beslenmeyle alakalıdır. Bu nedenle balık yağı gibi takviyelerin tercih edilmesi beslenmeye destek sağlanabilir.
Balık yağı içerisinde bulunan omega-3 yağ asitlerini vücudumuz üretemediğinden dolayı anne karnındaki bebeklik döneminden itibaren tüm yaşam boyunca ihtiyaç duyulmaktadır. Omega-3 yağ asitlerinden DHA, bireyin normal beyin fonksiyonlarının ve normal görme yetisinin korunmasına rol oynarken, EPA ve DHA birlikte ise kalbin normal fonksiyonunun sürdürülmesine katkıda bulunur.
 
Bazı balık yağlarının içerisinde yer alan vitaminlerle ise günlük vitamin ihtiyacı da karşılanabilir.Omega-3yağ asitleri EPA ve DHA’nınyanı sıra bazı balık yağı markaları dadoğal A ve D vitaminlerini de içerir.
A ve D vitaminleri; bağışıklık sisteminin normal fonksiyonuna katkıda bulunduğu bilinirken, tek başına A vitamini normal görme yetisinin korunmasına, tek başına D vitamini ise özellikle çocuklarda normal büyüme ve kemik gelişimi için gerekliliği bilinmektedir. Her ne kadar balık yağları takviye edici gıda olarak isimlendirilse de doktora danışılmadan kullanılmaması gerekir.
 
Balık yağlarının markalara göre içerikleri değişebilir. Genellikle, doğal vitaminler ile desteklenen balık yağı kapsülleri veya şurupları piyasada daha fazla tercih edilmektedir.
Bunun yanı sıra içeriği tamamen ağır metallerden ayrıştırılmış, doğal, besin değeri yüksek balık yağını tercih etmek iyi bir seçim olacaktır. Normal şartlarda balık tüketiminin haftada iki defa olması gerekir. Ancak günümüzde kaliteli ve taze balık bulunmakta yaşanan zorlukların dışında, tüketilen balıkların ağır metaller maalesef sağlık üzerine olumsuz etki yapıyor olmasından dolayı balıktan daha çok balık yağı gibi takviyelere rağbet artmaya başlamıştır.Siz de balık yağı kullanmaya karar verdiyseniz eğer doktorunuza danıştıktan sonra tercihinize göre şurup ya da kapsül formlarını kullanabilirsiniz. Eczanelerde satılan balık yağı markalarını tercih etmeye ve uluslararası kuruluşlar tarafından sertifikalandırılmış olmasına dikkat etmenizi öneririz.