Bakan Kurum'un 13 Bin Ağaç Açıklamasına TEMA'dan Yanıt!

Kaz Dağları'nda altın madeni çalışmaları nedeniyle kesilen ağaç sayısı konusunda tartışma devam ediyor. Bakan Murat Kurum'un aktardığı 13 bin ağaç sayısını TEMA ise 195 bin olarak açıkladı.

Bakan Kurum'un 13 Bin Ağaç Açıklamasına TEMA'dan Yanıt!
08 Ağustos 2019 - 17:59

Kaz Dağları'ndaki Kirazlı altın madeni çalışmaları kapsamında kesilen ağaç sayısını 13 bin olarak açıklayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un verdiği bu bilgiye karşı TEMA tarafından en az 195 bin ağaç kesildiği vurgulandı.

TEMA Vakfı Kesilen Ağaç Sayısını Mevzuata Göre Hesapladı

TEMA Vakfı tarafından Kaz Dağları'nda kesilen ağaç sayısına ilişkin açıklama yapıldı. TEMA, kesilen ağaç sayısını ağaçların çapına bakılmaksızın mevzuattaki ağaç tanımına göre hesapladı. Yapılan çalışma sonucunda toplamda 1.997 hektar büyüklüğündeki maden alanının ve 600 hektarlık ÇED izinli alanın sadece 204 hektarlık kısmında en az 195 bin ağaç kesildiği ortaya çıktı.

TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç tarafından yapılan açıklamada, kendilerine bugüne kadar sorularını yanıtlayan resmi bir bilgi ulaşmadığı kaydedildi. Bakanın açıkladığı ağaç sayısına ilişkin olarak açıklamalarda bulunan Ataç, “204 hektarlık alanda 0-8 cm, 8-20 cm ve 20 cm üzerindeki çaplarda kaç adet ağaç kesilmiştir?” sorusunu yöneltti. Bu soruya ilgili makamlar tarafından yanıt verilmesini istediklerini belirten Ataç, bu soruyu 800 bini aşkın gönüllü ve imza kampanyasını bugün itibariyle imzalayan 500 bin kişi adına yönelttiklerini söyledi.

Ağaç Kesimi Halen Devam Ediyor

Mevzuata göre en az 8 metre ve daha yukarı boy yapabilen kökü, gövdesi ve tepesi olan odunsu bitkilerin yaşı ve çapı ne olursa olsun ağaç olarak tanımlandığında dikkat çeken Ataç, TEMA Vakfı'nın kesilen ağaç sayısını ağaçların çapına bakmaksızın mevzuattaki ağaç tanımına uygun olarak hesapladıklarını dile getirdi. Ataç son olarak, konunun TEMA Vakfı tarafından 1 Temmuz 2019 tarihinde resmi olarak gündeme getirilmesine rağmen ağaç kesimlerinin halen devam ettiğini sözlerine ekledi.