AKP Milletvekili Kavakçı Hakkındaki Çifte Maaş İddialarına İmamoğlu'ndan Açıklama

AKP İstanbul Milletvekili Ravza Kavakçı Kan hakkında dün yayınlanan haberlerdeki çifte maaş iddiasına ilişkin bir açıklama da, İstanbul Büyükşehir Belediye başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından yapıldı.

AKP Milletvekili Kavakçı Hakkındaki Çifte Maaş İddialarına İmamoğlu'ndan Açıklama
07 Ağustos 2019 - 17:23

AKP İstanbul Milletvekili Ravza Kavakçı Kan hakkında dün yayınlanan haberlerde çifte maaş iddiası gündeme gelmiş ve ardından iddiaya ilişkin Ravza Kavakçı Kan tarafından yalanlama yapılmıştı. Ravza Kavakçı Kan'ın İBB bursu ile ABD'ye siyaset doktorası için gönderildiği ve buna karşılık kendisinin 4 yıl 11 ay mecburi hizmeti bulunduğunu belirten Ekrem İmamoğlu, ancak Kavakçı'nın bu görevi tamamlamadığından dolayı kuruma borcu olduğunu ifade etti.

Dün basında yer alan haberlerde AKP İstanbul Milletvekili Ravza Kavakçı Kan'ın İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan Metro İstanbul A.Ş.'den maaş aldığı öne sürülmüştü. Buna ilişkin olarak da Kavakçı'nın Metro A.Ş.'nin Tasarım Hizmetleri Müdürlüğünde 2669 sicil numarası ile tasarım mühendisi olarak göründüğü ve 4.796 TL maaş aldığı iddia edilmişti.

Kavakçı Hakkındaki Çifte Maaş İddialarını Yalanlamıştı

Kendisine yöneltilen çifte maaş iddialarını sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklama ile yalanlayan Kavakçı, söz konusu iştirakin doktora bursu sonrası mecburi hizmetini milletvekilliğinin ardından tamamlaması için 2015 yılında sözleşmesinin askıya alındığını belirtmişti.

“Anlamlı değil”

Şu anda Kavakçı'nın kuruma bir borcu bulunduğunu aktaran İmamoğlu ise, sözleşme gereği hizmet etmesi gereken dönemi kuruma hizmet olarak veremediğini söyledi. Ekrem İmamoğlu bu iddialara ilişkin olarak ulaşımla ilgili bir kurumun siyaset doktorası için bir çalışanına 5 yıla yakın burs ağlamasının ve ABD'ye göndermesinin hiç anlamlı olmadığını ifade etti.