AKP Döneminde Yasaklanan 12 İşçi Grevi

Başbakan, grev yasaklarını daralttıklarını iddia etti. Oysa ki en son Şişecam’daki yasakla birlikte AKP döneminde yasaklanan grev sayısı 12 oldu.

AKP Döneminde Yasaklanan 12 İşçi Grevi
03 Haziran 2017 - 11:36

Başbakan Binali Yıldırım sendikacılarla yaptığı görüşmede grev yasaklarını daralttıklarını iddia etti. Oysa ki AKP’nin iktidar olduğu dönemde tam 12 grev yasaklandı. Grevleri yasaklanan cam işçilerinin yasağa karşı eylemleri ise sürüyor. 

‘GREV YASAKLARINI DARALTTIK' YALANI

Çankaya Köşkü’nde işçi, patron ve kamu emekçileri sendikalarının temsilcileriyle iftarda bir araya gelen Başbakan Binali Yıldırım, grev ve lokavt yasaklarının alanlarını daralttıklarını iddia etti.

Darbe döneminin ürünü olan 2821 sayılı Sendikalar ile 2822 sayılı Toplu İş Sözleşmesi Grev ve Lokavt Kanunlarını yürürlükten kaldırdıklarını, yerine daha kısa, anlaşılır 6356 Sayılı Sendikalar Toplu İş Sözleşme Kanunu’nu yürürlüğe koyduklarını bildiren Yıldırım, düzenlemeyle 15 yaşını dolduranların sendikalı olabilmesini sağladıklarını, iş kolu barajını da yeniden düzenleyerek yüzde 10’lardan yüzde 1’lere indirdiklerini ve grev, lokavt yasaklarının alanlarını da daralttıklarını iddia etti.

‘YASAKLAR HAYATA GEÇİRİLİYOR’

Başbakanın bu ifadesini sorduğumuz Kristal-İş Genel Başkanı Bilal Çetintaş, “Yasak alanları daralmadı. Yasaklar tamamıyla hayata geçiriliyor, gem de hiçbir sendikaya danışmadan. İşçinin pazarlık hakkını elinden alıyorlar” diye konuştu.

AKP İKTİDARI 12 GREV YASAKLADI

Şişecam’da ilan edilen grev yasağıyla birlikte AKP Hükümetinin, iktidarda olduğu boyunca yasaklanan grev sayısı 12 oldu. Grevlerin büyük kısmı milli güvenliği bozucu olduğu gerekçesiyle yasaklanırken, kimi yasaklara ek olarak “genel sağlığı bozduğu” gerekçesi de gösterildi.
 

* AKP Hükümetinin yasakladığı ilk grev 1 Temmuz 2003’te Petrol-İş’in örgütlü olduğu Petlas Lastik Sanayi ve Ticaret AŞ’deki grev oldu. Grev Hükümet tarafından yasaklandı.
 

* Hükümet 8 Aralık 2003’te, Kristal-İş üyesi 5 bin Paşabahçe işçisinin grevini daha başlamadan yasakladı.
 

* Camda yasağın kalkmasının ardından, Paşabahçe işçileri 30 Ocak 2004 günü greve yeniden başladı. Ancak AKP, grevi ikinci kez yasakladı. Milli güvenliği bozucu gerekçesine genel sağlık gerekçesi de getirildi.
 

* 21 Mart 2004’te Lastik-İş’in toplu iş sözleşmesi görüşmeleri anlaşmazlıkla sonuçlanınca 20 ayrı fabrikada 5 binin üzerinde işçinin aldığı grev kararı Bakanlar Kurulu tarafından yasaklandı.
 

* 1 Eylül 2005’te, Türkiye Maden-İş’in örgütlü olduğu Erdemir Madencilik’teki grev de yasaklandı.
 

* 27 Haziran 2014’te 5 bin 800 işçinin Şişecam’a bağlı 10 cam fabrikasında 8 gündür sürdürdüğü grev, genel sağlığı ve milli güvenliği bozucu nitelikte olduğu gerekçesiyle yasaklandı.
 

* 21 Temmuz 2014’te ise Bakanlar Kurulu, Çöllolar Kömür Sahası işyeri ile Çayırhan Kömür İşletmesinde, Türkiye Maden İşçileri Sendikası tarafından alınan grev kararını, genel sağlığı ve milli güvenliği bozucu nitelikte olduğu gerekçesiyle yasakladı.
 

* 30 Ocak 2015’te Bakanlar Kurulu, Birleşik Metal-İş’in, aralarında Anadolu Isuzu, Demisaş Döküm, Federal Mogul, Sarkuysan ve Türk Prysmian Kablo’nun da olduğu 22 fabrikada ilan uyguladığı grevi yasakladı.
 

* Hükümet toplu iş görüşmelerinde anlaşmaya varılamaması üzerine Asil Çelik’te ilan edilen grevi yasakladı.
 

* Birleşik Metal-İş’in örgütlü olduğu EMİS’e bağlı işyerlerinde 20 Ocak 2017’de başlayan grev, Erdoğan’ın da imzasının bulunduğu bir kararla ‘milli güvenliği bozucu’ nitelikte olduğu gerekçe gösterilerek yasaklandı.
 

* 20 Mart 2017 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan kararla, Akbank grevi ‘Ekonomik ve finansal istikrarı bozucu nitelikte’ olduğu gerekçesiyle başlamadan yasaklandı.
 

* Son olarak Şişecam işçilerinin grevi “Milli güvenliği bozucu nitelikte olduğu” gerekçesiyle başlamadan yasaklandı. (İŞÇİ SENDİKA SERVİSİ)