Adli Görüntü Netleştirme ve Çözümleme

Adli Görüntü Netleştirme ve Çözümleme
05 Aralık 2019 - 11:01

Adli Görüntü Netleştirme ve Çözümleme
Adaleti sağlamak kolay değildir. Doğru delillerle doğru bir yargı süreci ve buna bağlı olarak adil bir hüküm gerektirir. Basit ama kompleks suçlar için de geçerlidir. Dikkatli ve sistemli bir araştırma ile elde edilen deliller doğru şekilde incelenmeli ve doğru sonuca ulaşılmalıdır. Bunun için uzman bir ekip ve dikkat isteyen özel bir süreç gerekir.
Suç Çeşitliliği Konusunda
Delileri açık ve net olan pek çok suç olduğu gibi detaylı inceleme ve uğraş gerektiren daha gizemli suçlar da vardır. İnternet ağı kullanılarak işlenen suçlar bunlardan bazılarıdır. Konu internet dünyası olunca da suç bilişim suçları sınıfına girer ve bilişim uzmanları başta olmak üzere yazılım ve kod üzerine çalışmalar yapan bilgisayar uzmanları konuyu araştırır.
Daha basit gibi görünüp çok daha büyük ve kötü sonuçlara sebep olacak bir başka suç, trafikte hatalı davranış suçudur. Can kaybına kadar ilerleyebilecek bu suçlarda trafik kazaları kusur tespiti konusundaki araştırmalar da dikkatli yapılmalıdır. Bu konuda yararlanılan önemli bir kanyak da sokaklardaki mobese kameralarıdır.
Trafik suçları dahil pek çok suçla ilgili delil bulmak ya da takip etmek konusunda oldukça yararlı ekipmanlar olan kameralardan adli görüntü netleştirme ve çözümleme işlemi yapılarak pek çok delil elde edilebilir.
Uzman Kadrodan Yardım Alın
Tüm bu işlemlerin profesyonel bir ekip tarafından yapılması gerekir. Anadolu kriminal bilimsel araştırmalar, bilirkişi raporu uzman görüşü ve bilimsel mütalaa gibi konularda uzman danışmanlık ve eğitim hizmetleri veren bir kuruluştur. Aynı zamanda adli tıp alanında hukuksal süreçlerin araştırıldığı birimlerle de birlikte çalışır. Güvenilirliği amaç edinmiş bu kurumla davaların çözümü de hız kazanacaktır.