21 yıllık mahalleli bile farkında değil! Babazakir türbesi iki bina arasında kaldı

Osmanlı Devleti döneminde Doğu Türkistan’dan gelen 40 dervişten biri olan ve 103 yaşında öldüğü tahmin edilen Babazakir Hazretleri’nin türbesi iki binanın arasında kaldı. Uzun yıllardır aynı mahallede yaşayan vatandaşlar, türbenin varlığını öğrenince büyük şaşkınlık yaşıyor.

21 yıllık mahalleli bile farkında değil! Babazakir türbesi iki bina arasında kaldı
26 Eylül 2020 - 11:45

Bursa'da, Osmanlı Padişahı Çelebi Mehmet döneminde yaşayıp, 103 yaşında öldüğü tahmin edilen Babazakir Hazretleri'nin türbesi, iki bina arasında kaldı. Uzun yıllardır aynı mahallede yaşamasına rağmen türbenin varlığından haberdar olmayan vatandaşlar, yalnızca bir kişinin girebileceği darlıkta olan tünelden geçilerek gidilen türbeyi görünce şaşkınlık yaşıyor.

Osmanlı Devleti döneminde Doğu Türkistan'dan gelen 40 dervişten biri olan Babazakir'in yaklaşık 103 yaşında vefat ettiği tahmin ediliyor. Babazakir Hazretleri ölümünün ardından, o dönemde boş olan bir alana gömüldü. Ayrıca Babazakir'in kabrinin bulunduğu mahalleye de ismi verildi. Nüfusa bağlı olarak artan şehir yapılaşmasıyla birlikte Babazakir'in türbesi, merkez Yıldırım ilçesi Namazgah Mahallesi'nde iki binanın arasında kaldı. Bir kişinin girebileceği genişlikte olan tünelden geçirilerek, gidilen türbenin bakımını ise mahalleli üstlendi. Binaların arasında kalan türbeyi görenler ise şaşkınlık yaşıyor.