Yücel Yelkencioğlu

Yücel Yelkencioğlu

Bakış

Akşehir Nasrettin Hoca Uluslararası Karikatür Festivali, Aziz Nesin ve Günümüz Demokrasisi

13 Şubat 2018 - 09:19

Yıl 1975, dünyanın en önde gelen Nasrettin Hoca Karikatür Festivali. Her yıl büyük yankı getiren bu festival, dünyanın dört bir yanından karikaritüristlerin yarıştığı, kendini gösterdiği olağanüstü bir festival. Nasrettin Hocamızın çiçekler gibi açtığı, dünyaya yaydığı düşündüren gülmecenin kök saldığı bir festival. Her yıl, 5-10 Temmuz'u Akşehirlilerle beraber tüm Türkiye bu festivali kucaklar.


Festivali her yıl organize edip başarıyla gerçekleştiren Akşehir Nasrettin Hoca Turizm Derneği, Türkiye Karikatüristler Derneği ve Turizm Bakanlığı işbirliği içerisinde ulusumuzun onurlu imzasını dünyaya taşımaktadır. Dünyada en çok tanınan 3 Türk; Atatürk, Nazım Hikmet ve Nasrettin Hoca'dır.


Aziz Nesin de yaşadığı yılların doruk noktalarına çıkan büyük gülmece ustasıdır.


O gün panel vardı. Aziz Nesin'in Akşehir'de Hıdırlık Dağ Oteli'nden alıp, Akşehir Halk Kütüphanesi'ndeki panele getirme görevi dernek görevlisi olarak benimdi. Panel konusu "Ülkemizde ve Dünyada Gülmece". Aziz Nesin taksi talebini reddetmiş, panel yerine yürüyerek gelmiştik. Panel yöneticisi olarak sözü Aziz Nesin'e verdiğimde "Kaymakam bir eşektir" demesi beni de tüm dinleyicileri de şaşırtmıştı.


Açıkladı: Kaymakam, dostlar tiyatrosunun o gün gösterilecek "Alpagut Olayı" tiyatro oyununu yasaklamış. Alpagut, Çorum ilinin bir maden ocağı bölgesinde işçilerin yaşadığı dramı ve mücadeleyi anlatan bir oyun. Aziz Nesin'in bu tepkisine karşı dinleyenler de ona büyük destek verdi. Yasağa karşı bir direniş, kabullenmeme, başkaldırı, demokratik talebin dile getirildiği bir talep oldu.


Bu olay dinleyiciler arasında bulunan 2 kişi tarafından Akşehir Cumhuriyet Savcılığı'na şikayet yolu ile dile getirildi. Akşehir Cumhuriyet Savcısı İsmet Bey, hakarete uğradığı iddia edilen şahsın bizzat şikayetçi olmaması sebebiyle takipsizlik kararı verdi. Bu dava, Nesin Vakfı'nın 76 yıllığında "Eşek Davası" olarak yerini aldı.


Günümüze gelince "Afrin'de Türk Ordusu'nun ülkemizin tehdit olarak gördüğü teröristlere karşı bir savaş başlatıldı. Ülke genelinde çoğunlukla onay alan bu durumu Türk Tabipler Birliği insani ölçülerde savaşın acı sonuçlarını göstermeye çalıştı. Sağlıkçılar Hipokrat Yeminleriyle düşmana bile yardım zorunluluğu hisseden kişilerdir.


Birisi, hemen takip eden birileri de bu beyanlara ateş püskürdü. Sözde hukuk, sözde demokrasi kılıfından çıktı. Bu insanlar işlerinden edildi, gözaltıları hala sürüyor. Bunun adını koymadan, ertesi gün gençlik toplantısı yapan en tepedeki zat demokrasinin önemini zikrediyordu.


Geç bunları demokrasinin tekerine çomak sokmayın.


Cem Karaca'nın "Şu feleğin tekerine çomak sokarım" parçasında olduğu gibi "ne olur ıslak ıslak" demokrasiye bakmayın öyle. Üstekiler timsah gözyaşlarıyla demokrat oluyorlardı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar