Semi Tektaş

Semi Tektaş

Medya Kutusu

Hadi Canım Sende Politikası

29 Eylül 2017 - 15:18 - Güncelleme: 29 Eylül 2017 - 16:09

Uluslararası itibarınız, müttefiklerinizin size olan güveni, ezilen halkların sizden bir şeyler ümit etmesinin yegane temeli dış politikadır. Lakin bizim dış politikamız yamalı bez gibi doğuda Irak batıda Almanya en bariz örnekleri maalesef.

Aslında bu sorunları iki temele dayanarak yorumlamamız gerekiyor. Birinci olarak bu duruma nasıl geldik, getirildik. Irakta olan sonucu hiç bir şekilde bizi ilgilendirmeyecek bu referandum nasıl yapıldı ve izin verildi. Başbakan Binali Yıldırım’ın Irak petrolünün tek yetkilisi M. Barzani’dir söylemi bizi bu duruma düşürdü. İşid konusunda M. Barzani muhatap alındığı için bu durum gerçekleşti. Uluslararası camiada M. Barzani parlatılırken yarın düşünülmedi. Günü kurtarma çabası güdüldü. Referandumdan önce böyle yaparız yok şöyle yaparız söylemleri uluslararası alanda dikkate alınmayı bırak M. Barzani’nin bir kulağından girdi diğerinden çıktı. Bölge en fazla söz hakkı olan yaptırım gücü olan devlet Türkiye olmasına rağmen ti’ye alınmadık. Aslında biraz durup şöyle hafızalarımızı geriye götürdüğümüzde nedeni görürüz. M. Barzani onur konuğu olarak çağırdınız biri nasıl ciddiye almaz. Kimsenin kabul etmediği bir bayrağı baş köşeye koyarsanız. Bu referandum nasıl olur diyemezsiniz. ‘’Kardeşim ben senin onur konuğun değil miydim bayrağımı en baş köşeye koymadın mı bende bu hakkımı kullanıyorum ‘’ der ve öyle kalırsın anca vanayı kapamakla tehdit edersin. 

İkinci olarak madem böyle bir durum göz göre göre geldi bundan sonra ne yapılabilir gereken cevabı nasıl veririz arayışı içine girmeliyiz. Vana mı kapatırsınız diplomasi mi yaparsınız bilmiyorum ama biz Türk milletine ve orda ki Türkmenlere gereken güveni göstermek zorundasınız. Bir gün ileri bir gün geri bir dış politika bizi ne muasır medeniyetler seviyesine ulaştırmaz M. Barzani gibi birine bile söz geçirtmez duruma düşürür. Artık kandırılmaktan yanılmaktan vazgeçin ve sadece iyi bir dış politika yapın. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar