Semi Tektaş

Semi Tektaş

Medya Kutusu

Basını Özgürleşemeyen Ülkemiz

16 Mayıs 2017 - 12:12

İçerde tutulan, işine son verilen, istifaya zorlanan gazeteci sayısından haberiniz var mı? Peki ya kapatılan TV kanalından, gazeteden, radyo kanalından haberiniz var mı? İçerideki Musa KART’tan. Kimini MİT tırları soruşturmasından kimini yazdığı yazıdan kimini de sırf muhalif diye tutukladık. Ve bunun sonucunda Sınır Tanımayan Gazeteciler Basın Özgürlüğü Raporunda 180 ülke arasından 155.'liği getirdi.

Bir ormanın güzelliği içindeki ağaç sayısı değil bu ağaçların beraber kardeşçe ve hür yaşayabilmeleri. Bugün Yılmaz Özdil’i okuyabiliyorsak Ahmet Altanıda okuyabilelim. Abdülkadir Selviyi okuyabiliyorsak Kadri Gürselide okuyabilelim. Tek tipleştirilmeye çalışılan susturulmaya çalışılan bir medya ortamında farklı seslere ihtiyaç var. Tutuklu onca gazetecide kapanan YOL TV de bizim ayıbımız. Ve hala tutuklanan gazeteciler...

90’lı yılların zor yaşam şartlarına, siyasi krizlere, ekonomik zorluklara rağmen Basın Özgürlüğü puanımız Cumhuriyet tarihinin en yüksek puanını aldı 76. Bugünkü bahsedilen siyasi istikrarlar, bahsedilen daha iyi yaşam koşullara rağmen 199 ülke arsından 66 puan alıp basın özgürlüğünde özgür olmayan basın sıralamasına hızlı bir geçiş yaptık.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar