Rüştü Güngör

Rüştü Güngör

Ne B'ilim

13 Şubat 2018 - 09:36

Elon Musk kendi kurucusu olduğu SpaceX’in en büyük roketi Falcon Heavy ile,yine kendi icadı Teslanın Roadster modeli arabayı sırf zevk için, fantezi olsun diye uzaya yolladı. Roadster, Güneş etrafında 1 milyar yıl civarı dönüp, Mars-Dünya arası bir yörüngeye oturtulmayı planlıyordu. Planlar tam istediği gibi olmadı. Elon Musk'ın, otomobili taşıyan roketi Mars yörüngesini ıskaladı ve Tesla'yı Mars ile Jüpiter arasındaki asteroit kuşağına doğru götürecek bir yörüngeye yerleştirdi. Fırlatmadan önce, Elon Musk’a soruyorlar ya gitmezse ya patlarsa diye.Cevap olarak şöyle diyor: 

Gitmezse, Dünya olarak ilk kez görkemli bir havai fişek gösterisi izleriz. Giderse,Dünya değişir! Uzaya gönderilen Tesla otomobilinin ekranında Don't Panic yazıyor. Musk "The Hitchhiker's Guide to the Galaxy" romanına bir selam gönderiyor. Gençken okuyup çok sevdiği ve hala sevmekte olduğu kitaplardan biriymiş. Küçüklüğünden beri okuduğu,hayal ettiği uzay yolculuğunu başarmıştı sonunda; ve bu uzay şölenini gerçekleştirmek için 19 milyar dolar para harcadı. Başaracağına inanırsan her şey mümkün ! 

İnanmak başarmanın yarısından çok daha fazlasıdır. Bilim kurgu filmi gibi, uzay teknolojisine çağ atlattı resmen.(Ayrıca acayip bir PR) Falcon Heavy Mars yolculuğuna başladığı gün, Türkiye'de teknoloji gündemi ise :
İnternette video ve ses yayıncılığını zorlaştırıp ağır sansür getirecek kanun teklifi, birkaç saatte yerli veya milli olmadığı ortaya çıkan PTT Messenger, robota kızıp format attıran ulaştırma bakanı konuşuldu!

Bu "robot-bakan" ilişkisine bakarsak aslında basit bir olay değil,ülkenin yansımasını görüyoruz. Özgür düşünen ve düşüncelerini istediği gibi söyleyebilen insanlara, hain damgası vuruluyor. Hain damgası vurmak ne kadar basit ve kolay malesef. İstedikleri insan modeli de böyle robot gibi olsun istiyorlar. Kendileri gibi konuşsun,kendileri gibi düşünsün,farklı söylem ve eylemde olmasın istiyorlar. Farklı konuşan, farklı düşünen insanlara tahammülleri yok. Robota format attırıp televizyonda özür dileten zihniyet, bize de aynısını yapmak istiyor. Ama ne yazık ki(!) bize format atamıyorlar.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Ramazan Birçerpanlı
    11 ay önce
    Gerçekten abi şu anki "düşünce ortamını" özetlemişsin.Ama biz onlara inat hakkımızı savunacağız ve özgür bir düşünce ortamı için elimizden geleni yapacağız!

Son Yazılar