Rüştü Güngör

Rüştü Güngör

23 Nisan

14 Nisan 2018 - 09:41

Uçurumun kenarındaki bir milletten bir devlet ve ordu yarattı. Dağılan halkı bir araya topladı. Sadece Türk milletinin, yalnız bu toprakların değil, aslında bütün İslam coğrafyasının hayatını kurtaracak bir devletin temellerini 23 Nisan’da attı. 23 Nisan günü bu milletin, bağımsız ve hür Anadolu’nun sonsuza kadar milli bir bayramıdır. Bu bayramın önemi daha iyi kavramak ve anlamak bizim görevimizdir.

Mustafa Kemal’in Samsun’a çıkışı, Amasya genelgesi, Erzurum kongresi, Sivas kongresi. Atatürk’ün mücadeleyi başlattığı, sırasıyla toplanılan ve milli mücadelenin temellerinin atıldığı kongrelerden sonra bir meclisin toplanması gerekliliği kararı alınmıştı. Bunun üzerine Atatürk meclisin neden toplanması gerektiğini açıklayan 19 Mart 1920 tarihli bildirisiyle başlamış, yine Atatürk’ün 21 Nisan’daki genelgesiyle de meclisin açılacağı tarih duyurulmuş ve milletvekillerinin Ankara’ya gelmesi istenmiştir. 23 Nisan 1920’de Ankara’da Türkiye Büyük Millet Meclisi açılmıştır. O günkü ilk toplantıya daha önce belirlenen 337 milletvekilinden sadece 115’i katılabilmiştir. 23 Nisan 1921de, Milletin egemenliğini eline almasının birinci yıl dönümünde ; Refik Şevket Bey ve arkadaşları ile Şevki Bey, 23 Nisan’ın “milli bayram ilan edilmesi” hakkında Meclis’e bir kanun teklifi verdiler. Uzun süren tartışmaların ardından 23 Nisan’ın bayram olarak kullanılması kabul edilmiştir. Bu, aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk milli bayramıdır. 1922’de Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk milli bayramıdır.1922’de Ankara’daki ilk 23 Nisan kutlamalarına öğrencilerin katılması ayrı bir coşku oluşturmuş, bunun üzerine Mustafa Kemal’in desteğini alan Himaye-i Etfal Cemiyeti(Çocuk esirgeme kurumu) yöneticileri, 23 Nisan 1923’te cemiyet adına yardım toplamaya başlamışlardır. Yetim ve öksüz çocuklar için kurulan bir cemiyetin 23 Nisanlarda yardım toplamaya başlaması ve yardım rozetlerin çocuklar tarafından satılması 23 Nisan’da çocukları daha da ön plana çıkarmıştır. Çocuk Bayramı bir anlamda da savaş sırasında yetim ve öksüz kalan yoksul çocukların bir bahar şenliği ortamında sevindirmek amacını taşımaktaydı. Atatürk’ün de bu faaliyetlere destek vermesi ile” 23 Nisan 1925 yılında “Çocuk günü” olarak, 1926’dan itibaren ise “Çocuk bayramı” olarak görülmeye başlanmıştır. 23 Nisanlarda fiilen “çocuk bayramı” ve “çocuk haftası” da kutlanmaya devam etmiştir. 1935’ten sonra resmen “23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramı ve Çocuk Haftası” ifadesi kullanılmıştır. TRT, UNESCO’nun 1979’u Çocuk Yılı olarak duyurmasının ardından, Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği’ni başlatarak, bayramı uluslararası düzeye taşımıştır.

Bir lider düşünün ki Ulusal Egemenlik Bayramı olan günü tüm dünya çocuklarına armağan etmiş ve çocuklara ne denli değer verdiğini göstermiştir. Bütün yaşamı boyunca tüm sevdiklerine hangi yaşta olursa olsun “çocuk” diye seslenmesi, onun sözlüğünde çocuğun sevgi,saygı ve hoşgörü anlamına geldiğini göstermektedir. Küçük yaşta yetim kalmış ve hiç göstermektedir. Küçük yaşta yetim kalmış ve hiç çocuğu olmayan bir liderin içinde bitip tükenmeyen bir çocuk sevgisi vardı. Günümüzde gençliğe, gençlere çocuklara, çocukluğa saygı, ilgi ve yatırımın sıfır olduğu ülkemizde, bundan yaklaşık 100 yıl önce Atatürk’ün bu eksikliği ve ihtiyaçları görerek anlamlandırdığı için ayrıca değerini bilmek gerekir. O ülkenin çocuklarına ve gençlerine her zaman güvendi ve ulu önder, ulusal egemenliği armağan ettiği çocuklara şöyle seslendi: “Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz.”

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramımız Kutlu Olsun...

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar