Mehmet Karadağ

Mehmet Karadağ

Sözün Özü

Nükleer Enerji

14 Nisan 2018 - 09:42

Günümüz koşullarında,enerjiye hakim olanın dünya üzerinde büyük bir söze sahip olacağını bilmemiz gerekir. Ayrıca gelişen hayat standartları ve ihtiyaçları bakımından da ülkemizin enerjiye olan ihtiyacı kanıksanamaz bir gerçektir.

Bugünkü yazımda Akkuyu Nükleer Santrali’nin temel atma töreninden yola çıkarak,nükleer elektrik santrallerinin artısını ,eksisini ve Akkuyu Santrali’nin durumunu değerlendirmeye çalışacağım. 
Acaba nükleer elektrik santralleri dünyamız için olmazsa olmaz mı? Santrallerin dünya enerji üretimindeki payı ne?Bence olmazsa olmaz değil, birçok alternatif enerji kaynağına sahibiz.Nükleer santrallerin dünya enerji üretimindeki payının %4.9 olduğunu biliyor muydunuz?
Akkuyu santralini ele aldığımızda 20 milyar dolar harcanarak yapılacağını ve bugün 4 cente mal ettiğimiz elektriğin kilowatt saatini Ruslardan Akkuyu bitince 12.3 cente alacağımızı biliyor musunuz?  Ayrıca yakıt maliyetleri, işletme maliyetleri, ilk yatırım maliyetlerinin finansman maliyetleri ile geçici ve nihai atık depolama maliyetlerini hesaba katarsak ucuz ve mantıklı olmadığı açıktır.

ABD’den örnek vermek gerekirse ABD’deki reaktörlerden çıkan geçici depolarda tutulan atıkları, nihai olarak depolamak için Nevada eyaletindeki Yuka Dağı’nın altında inşa edilmesi planlanan nihai depo   77 milyar dolara mal olacaktı. Ama gelen tepkiler üzerine   7 Milyar dolar harcanmasına rağmen inşaatına son verildi ve hala geçici depolarda tutulan nükleer atıkların ne olacağı nerede depolanacağı büyük problem.

Gelelim bu projenin milliliğine; yapımı Ruslara ait, yakıt tedariği Ruslara ait, teknoloji transferi desen o da yok.

Bir diğer husus ise Rusya’ya olan bağımlılığımız ;doğalgazda %53, petrolde %20, taşkömüründe %33, nükleerde %100. Hatırlayın uçak düşürme krizinde Rusya ile aramız açılmış, tarım ürünlerimizin ihracatı kısıtlanmış ve Rus turistler ülkemize gelmeyerek bizi boykot etmişlerdi. Enerji bakımından bir ülkeye bu derece bağımlılık sizce akıllıca mı?

Sizle paylaşmak istediğim bir  diğer konu ülkemizin gelecekte ihtiyaç duyduğu enerji potansiyeline 2015 yılında yapılan, 2026 yılındaki Türkiye’nin ihtiyaç duyacağı elektrik hesabı ,bakanlık tarafından 102 milyar kilowatt saat aşağıya doğru revize edildi. Peki ülkemiz kuracağı iki nükleer enerji santrali ile ne kadar elektrik üretmeyi planlıyor? 69 milyar kilowatt saat. Demek ki elektrik ihtiyacı tahminlerini bilinçli olarak yüksek tutup, bu projeleri hayata geçirmek için ortam sağlanmış.Halbuki nükleer santrallerin hayata geçip tam kapasite üretime geçerek üreteceğinden çok fazlasının aslında ihtiyaç duyulmadığını kendileri itiraf ediyor.

Ayrıca Akkuyu nükleer santralinin yapımı için seçilen yer de yanlış. Çünkü Dünya üzerinde Akdeniz kenarına yapılmış bir santral mevcut değil bunun sebebi ise Akdeniz’in suyunun sıcak olduğundan soğutma için uygun olmaması. Ülkemizin turizm gelirleri açısından baktığımızda da Akdeniz kenarına bu santrali yapmak deliliktir. Santralde herhangi bir kaçak veya patlama olur ve bir facia yaşanırsa Ülke ve Akdeniz bölgesindeki turizm gelirlerimiz onlarca yıl sürecek bir  darbe alabilir.

Gelelim Türkiye’nin enerji bakımından potansiyeline; ülkemizin 800 milyar kilowatt saat yenilenebilir enerji kaynağı vardır. Bunun 400 milyar kilowatt  saatini Güneş’ten geri kalanını ise hidroelektrik santrallerinden, rüzgar enerjisinden, bioenerjiden ve termal kaynaklarımızdan sağlayabiliriz.

Hal böyle iken , dünya ülkeleri nükleerden uzaklaşırken,biz de  bunca alternatif kaynağa sahip iken bu yatırım ne derece mantıklıdır?

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar