Türkiye'den iltica Başvurularının Çoğu Reddedildi

Türkiye'den Almanya'ya bu yıl yapılan iltica başvurularının çoğunun reddedildiği ortaya çıktı. Almanya altı binden fazla kişi hakkında da sınır dışı kararı aldı.

13 Eylül 2017 - 14:55
Reklam

Almanya’ya bu yıl iltica başvurusunda bulunan 8 bin 457 Türk vatandaşından 5 bin 40’ının başvurusu reddedildi. Alman Tagesspiegel gazetesinin haberine göre, bu yıl içinde 8 bin 457 başvuru karara bağlandı. Ancak Federal Göç ve Mülteciler Dairesi 5 bin 40 başvuruyu ‘dayanaksız’ olduğu gerekçesiyle reddettiği. Her başvurunun ayrı incelenip karara bağlandığını bildiren kurum, ret nedenleriyle ilgili açıklama yapmadı.

Yabancılar Kayıt Merkezi’nden alınan bilgilere göre 31 Ağustos 2017 itibariyle 6 bin 784 Türk vatandaşı hakkında da sınır dışı kararı alındı. Berlin ve Saksonya eyaletlerinin başvurusu reddedilen toplam altı kişiyi sınır dışı ederek Türkiye’ye gönderdiği öğrenildi.

‘TÜRKİYE’DE DURUM KÖTÜYE GİDİYOR’

Pro Asyl adlı mültecilere yardım örgütünden Günter Burkhardt iltica başvurularının değerlendirilmesinde “Türkiye’deki durumun yeterince dikkate alınmamış olabileceğini” savundu. Örgüt başkanı Burkhardt, Tagesspiegel’e demecinde, “Türkiye’deki durumun hızla kötüye gitmekte oluşunun dikkate alınması gerektiğini” söyledi.

Alman hükümetini Türkiye’deki insan haklarının durumunu dikkate almadığı gerekçesiyle eleştiren Burkhardt, “Hristiyan Demokrat Birlik seçim programında Türkiye’de hukuk devleti ilkelerinin geçerli olmadığından söz ediyorsa, bunun sonuçları olmalıdır” dedi.

Federal Göç ve Mülteciler Dairesinin verilerine göre 15 Temmuz 2016’daki darbe teşebbüsünden sonra 8 bin 500 Türk vatandaşı sığınma hakkı kazanabilmek için Alman makamlarına başvuruda bulundu. Türkiye’de darbecilerle bağlantılı oldukları gerekçesiyle 150 bin kişi görevden uzaklaştırılmış, binlerce polis, asker, öğretmen, gazeteci ve hükümet karşıtı haklarında dava açılmaksızın hapsedilmişti.

Kaynak: Deutsche Welle Türkçe

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bu besinler ödemi vücuttan atıyor
Bu besinler ödemi vücuttan atıyor
Atatürk'e Anıtkabir'de küfür etmişti, yeni video yayınladı
Atatürk'e Anıtkabir'de küfür etmişti, yeni video yayınladı