Portekiz’de Yangın: 57 Ölü

Portekiz'de ormanda çıkan yangın 57 can aldı. Yangını söndürme işlemi devam ediyor. Ölü sayısının artmasından korkuluyor.

18 Haziran 2017 - 14:39
Reklam

Portekiz’de 60 farklı ormanlık alanda yangın çıktı. Köylere sıçrayan yangın en az 57  kişinin ölümüne neden oldu. Ölü sayısı giderek artıyor. Yangınlarla yaklaşık 1700 itfaiyeci mücadele ediyor.İspanya da bölgeye iki tane itfaiye uçağı gönderdi.  Başbakan Costa; “Son zamanların en büyük insanlık trajedisiyle karşı karşıyayız” dedi.

İçişleri bakanı jorge Gomes tarafından yapılan açıklamaya göre üç kişi dumandan boğularak öldü. Gomes özellikle ülkenin merkez bölgesindeki Pedrógão Grande belediyesinde çıkan yangından sonra olay yerinden kaçmaya çalışan dört araba içindeki 18 kişi Figueiró dos Vinhos’u Vinhos Castanheira de Pera’ya bağlayan yol üzerinde alevlere arabalarının içinde yakalandılar. En çok can kaybı ana merkez Pedrógão Grande’de sakinlerinin bölgeyi araçlarıyla terk etmeye çalışıyorken yaşandı. Yaklaşık 59 yaralı içinde sekiz yaşındaki bir kız çocuğu da bulunuyor. Altı tane itfaiyecinin de ağır yaralı olduğu bildirildi. Yangın söndürme çabaları hâlâ devam ettiği için ölü ve yaralı sayıları hakkında net bilgi verilemiyor.İtfaiyeciler çok sayıda yerleşim bölgesine hâlâ ulaşamadı. Yangının ulaştığı civar köyler tahliye edildi, ancak yangın bazı evlere zarar verdi. Başbakan António Costa, önceliğin devam eden yangınla mücadele ve ölenlerin ailelerine destek olduğunu söyleyerek “Son zamanların en büyük insanlık trajedisiyle karşı karşıyayız” dedi. Costa, bu tip olayların önlenmesi için sıkı tedbirler alınması gerektiğini de vurguladı.

Hükümet yetkilileri, söndürme çalışmaları devam ettiğini ama sıcak hava ve rüzgarın söndürme işini zorlaştırdığını duyurdu. Portekiz’de son sıcak hava dalgalarında hava sıcaklığı 40 dereceye kadar Yangının çıkış nedeni henüz belirlenemedi. António Costa sebebin fırtınalar olabileceğini ifade etti.  (Dış Haberler)

Kaynak: Duvar

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kemalpaşa'da Belediye araçlarında taşınan Erdoğan afişlerini belediye personeli yerleştiriyor
Kemalpaşa'da Belediye araçlarında taşınan Erdoğan afişlerini...
HDP İzmir Milletvekili Adayı Murat Çepni: Biz insanlar doğanın efendisi değiliz 
HDP İzmir Milletvekili Adayı Murat Çepni: Biz insanlar doğanın...