Neandertallerin Soyunun Neden Tükendiği Ortaya Çıktı

Yapılan son araştırmalar neticesinde Neandertallerin soyunun tükenme sebebi tamamen erkeklermiş.

14 Nisan 2018 - 14:39 - Güncelleme: 14 Nisan 2018 - 14:41

Erkek Neandanterler üstünde yapılan bir çalışma esnasında genetik olarak Y kromozomlarının modern insandan son derece farklı olduğu keşfedildi. Bazı modern insan ırklarında %1 ila %2 oranında izler taşıdığı düşünülen Neandanterlerin sağlıklı üremeye uygun olmayan bir tür olduğu kesinleşmiş durumda.

Modern insan Y kromozomundan tamamen farklı olan bu farklı Y kromozomu işlevsel olarak erkek Neandanterlerin modern insan karşısında bir nevi kısır olmasına sebep oluyormuş. Daha da açmak gerekirse, erkek Neandanterlerin spermleri hem kendi dişi versiyonları tarafından yeterli oranda kabul görmüyor, hem de modern insan genetiğine dahil olduklarında, büyük oranda düşük oluşumuna sebebiyet veriyormuş. Eğer melez bebek, her türlü zorluğu aşıp doğarsa da tam olarak sağlıklı bir tür örneği olamıyormuş.

Bu gelişmeler ışığında bir dönem atalarımız ya da ara geçiş türü olduğu düşünülen Neandartellerin aslında soyunu devam ettiremeyen, doğanın elediği bambaşka bir insan türü olduğu sonucuna varma ihtimalimiz oldukça yüksek görünüyor.

Kaynak: webtekno

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
CHP'nin Kemalpaşa Belediye Başkan Adayı Rıdvan Karakayalı oldu
CHP'nin Kemalpaşa Belediye Başkan Adayı Rıdvan Karakayalı oldu
İzmir Veteriner Hekimler Odası: İş çığırından çıkınca da suçu yine “Türkiye’nin Veteriner Hekimlerine” atalım
İzmir Veteriner Hekimler Odası: İş çığırından çıkınca da...