Kemalpaşa Belediye Meclisi'ne Gelir ve Giderler Damga Vurdu

Kemalpaşa Belediye Meclisi'nin Nisan ayında gerçekleşen oturumuna CHP Belediye Meclis Üyesi ve grup sözcüsü Ayhan Gökdemir ve Kemalpaşa Belediye Başkanı Arif Uğurlu arasında geçen konuşma damga vurdu.

14 Nisan 2018 - 09:08 - Güncelleme: 26 Nisan 2018 - 10:50

Gazete Demokrat/ Oğuz Can Demirören – Kemalpaşa Belediye Meclisi'nin Nisan ayı oturumunda Denetleme Komisyonu'nun raporunun okunmasının ardından CHP Grup Sözcüsü Ayhan Gökdemir söz aldı. Gökdemir 2017 yılında belediye kasasına giren gelirden yüzde 23 fazla gider bulunduğunu belirtti. 60 milyon liraya yakın gelire rağmen 73 milyon 500 bin civrarı gider olduğunu söyleyen Gökdemir, yapılan harcamaların bir kısmına itiraz etti. 

Görülmeyen referandum kumanyası ve reklamlara 60 bin lira

2017'de gerçekleştirilen 16 Nisan referandumuna yönelik konuşan Gökdemir, seçimde sandık başında görevli olan kişilere müşahitlere kumanya alımı adı altında belediyeye 38 bin 200 liralık fatura kesildiğini söyledi. Sahada bu kumanyaları görmediğini belirten Gökdemir,  kumanya harcamasına ek olarak referandum ile ilgili görüşlerin medyada paylaşımı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın AKP'ye üye olmasıyla ilgili kutlama mesajlarına ait faturaların da olduğunu ifade etti. 17 bin 500 lira reklam gideri 4 bin 400 lira Cumhurbaşkanı tebriği içeren harcamalara tepki gösteren Grup sözcüsü her harcamalar yüzünden belediyeye 60 bin lira fatura gösterildiğini söyledi. 

"Belediyenin böyle bir yetkisi yok"

CHP grup sözcüsü Aygan Gökdemir yapılan harcamaya itiraz ederek belediyenin böyle bir yetkisinin olmadığını belirtti. Referandumda belediye kaynaklarının sadece bir taraf için haksız bir şekilde kullanıldığını vurgulayan Gökdemir, yaşanan bütün olumsuzluklara rağmen yüzde 53 civarında hayır oyun çıktığını hatırlattı. Harcamaların usülsüz olduğunu  vurgulayan Gökdemir, "Böyle harcamalar yapıldığını bilseydik gelir biraz da biz para ister, oyumuzu yüzde 70'lere çıkarırdık". dedi.

Uğurlu: Ben de sizler gibi tarafım harcamalarda yanlışlık olduğunu düşünmüyorum

Gökdemir'in usülsüz olduğunu söylediği harcamaların ardından konuşan Kemalpaşa Belediye Başkanı Arif Uğurlu; "Ben de sizler gibi bir tarafım ve bu harcamalarda herhangi bir yanlışlık olduğunu düşünmüyorum" diyerek cevap verdi.

Daha önce de Nükhet Hotar'a verilen araç gündem olmuştu

2015 seçimlerinde Kemalpaşa Belediyesi'ne bağlı KEMBEL üzerine kayıtlı 35 PAU 73 plakalı aracın AKP İzmir 2. bölge 1. sıradan milletvekili adayı olan Nükhet Hotar giydirmesiyle seçim çalışmalarında kullanıldığı belirlenmişti.  2015'te İzmir'de gündem olan olay Kemalpaşa Belediye Meclis toplantılarında hararetli tartışmalara neden olmuş, uzun süre konuşulmuştu. 

Söz konusu olayın ortaya çıkmasının ardından Kemalpaşa Belediye Başkanı Arif Uğurlu aracın verildiğini kabul etmiş, aracın kiralandığını söylemişti. CHP'li belediye meclis üyeleri ise aracın bu şekilde kullanımının etik olmadığını belirtmişti.


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
CHP'nin Kemalpaşa Belediye Başkan Adayı Rıdvan Karakayalı oldu
CHP'nin Kemalpaşa Belediye Başkan Adayı Rıdvan Karakayalı oldu
İzmir Veteriner Hekimler Odası: İş çığırından çıkınca da suçu yine “Türkiye’nin Veteriner Hekimlerine” atalım
İzmir Veteriner Hekimler Odası: İş çığırından çıkınca da...